Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

31 sierpnia 2016

Czy członkowie zarządu spółek kapitałowych oraz rad nadzorczych (w tym komisji rewizyjnych) podlegają obowiązkowi podatkowemu VAT

0 858

Pan X objął funkcję prezesa zarządu spółki akcyjnej na podstawie kontraktu menedżerskiego. Czy w takim przypadku będzie zobowiązany do doliczania podatku VAT do faktury wystawianej comiesięcznie na rzecz spółki?

ODPOWIEDŹ

Członkowie zarządu, rad nadzorczych jak i komisji rewizyjnych nie są podatnikami VAT. Następuje tu wyłączenie określone art.15 ust.3 pkt 3 u.p.t.u. Jest to wynikiem regulacji kodeksu spółek handlowych, gdzie wskazuje się jak kształtuje się zakres i rodzaj odpowiedzialności oraz status tego typu osób w spółkach kapitałowych. Inna sytuacja może wystąpić w przypadku zawarcia przez menedżera umowy kontraktu menedżerskiego, przy czy w tym przypadku decydujące będzie jak określona zostanie zasadniczo odpowiedzialność menedżera wobec osób trzecich za działania podejmowane w spółce oraz w jaki sposób skonstruowane zostanie jego wynagrodzenie. Im bardziej elementy umowy będą upodabniać ją do stosunku pracy, tym mniejsze ryzyko opodatkowania VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 15 ust.3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.1 nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt. 2-9 ustawy z dnia 26 listopada 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Przepis ten należy rozumieć w ten sposób, iż w przypadku umowy zawartej ze zlecającym (umowy cywilnoprawnej traktowanej jako działalność wykonywana osobiście) wyłączenie z VAT nastąpi wtedy, gdy zawarta umowa będzie określać takie elementy jak:

  • wynagrodzenie wykonawcy – jest ono pewne i niezależne np. od efektów ekonomicznych osiągniętych przez zlecającego (inna sytuacja wystąpi, gdy wynagrodzenie ma charakter tylko i wyłącznie prowizyjny – wtedy wyłączenie z VAT nie wystąpi),

  • warunki wykonywania czynności przez wykonawcę – umowa określa jaki będzie zakres czynności i zadania postawione przed wykonującym zlecenie,

  • odpowiedzialność wobec osób trzecich – przy czym w tym przypadku odpowiedzialność wobec osób trzecich będzie ponosić nie wykonujący umowę cywilnoprawną lecz zlecający.

Określenie tych trzech warunków łącznie w umowie powoduje, że powstaje sytuacja podobna do charakteru umowy o pracę. Jednakże za decydujące kryterium uznania czy obowiązek w VAT powstanie jest odpowiedzialność wobec osób trzecich za działania danej osoby, tj. przyjmującego zlecenie. Co do zasady zakres odpowiedzialności przyjmującego zlecenie wynika najczęściej z przepisów prawa (choć może być także dowolnie w niektórych przypadkach określony treścią umowy).

Co do zasady należy przyjąć, że członkowie zarządów spółek, członkowie rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych (niezależnie od sposobu ich powołania) otrzymujący przychody z działalności wykonywanej osobiście nie są podatnikami VAT. Za kluczowy czynnik w przypadku członków zarządu spółek kapitałowych należy przyjąć zakres ich odpowiedzialności za działania wobec osób trzecich, co uregulowane jest w przepisach ustawy Kodeks spółek handlowych (k.s.h.). Jak wynika np. z art. 372 §2 k.s.h. prawa członka zarządu do reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich. Oznacza to innymi słowy, że w stosunkach spółki z otoczeniem (np. zawarcie umów) to spółka będzie zawsze odpowiadała za powstałe szkody lub inne skutki finansowe a nie członek zarządu. Członek zar...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.