Ksiegowego.pl -- ARCHIWUM -- 2014 -- Sposób na VAT 3/2014 - marzec -- III. VAT NALEŻNY / SPRZEDAŻ -- I. DOSTAWA TOWARÓW W K...


01-03-2014

Czy podmioty niebędące „czynnymi podatnikami VAT”, których sprzedaż jest zwolniona z VAT na podstawie art.113 ust.1 i 9 ustawy o VAT, nie wykonujące czynności zwolnionych przedmiotowo na podstawie art. 43 ust.1 ustawy mogą wystawić fakturę i wpisać jako podstawę zwolnienia z VAT art. 113 ust.1 i 9? Proszę o wskazanie, które podmioty niebędące czynnymi podatnikami VAT mogą wystawiać faktury (lub czy mogą nadal wystawiać rachunki) i jaką w treści stosować podstawę zwolnienia z VAT?


01-03-2014

Prosimy o określenie powstania obowiązku podatkowego w przypadku kiedy wystawiamy fakturę dla pacjenta z uwzględnieniem refundacji NFZ. Ujmujemy sprzedaż na kasie fiskalnej. Następnie obciążamy NFZ notą i dopiero w momencie wpływu z NFZ refundacji na konto opodatkowujemy należność. Czy w związku ze zmianami w tym roku zmieni się moment opodatkowania refundacji z NFZ i jak je rozliczyć?


01-03-2014

Podatnik podczas prowadzonej pracy remontowo-modernizacyjnej budynku usługowego uzyskał złom. Właścicielem budynku jest Fundacja i sprzedaż tego złomu przekazała do wykonania podmiotowi wykonującemu ten remont. Podmiot wystawił fakturę na sprzedaż złomu z zapisem odwrotnego obciążenia. Ale czy ta transakcja sprzedaży złomu jest prawidłowa jeżeli w zakresie działalności ma wykonywanie remontów i wznoszenie budynków. Czy ta transakcja nie będzie kontrowersyjna dla kontroli podatkowej (z uwzględnieniem zapisu odwrotne obciążenie VAT).


01-03-2014

Wystawiłam fakturę w USD z datą 31 stycznia 2014 roku. Natomiast na dokumencie potwierdzającym datę wykonania dostawy widnieje 6 lutego 2014. Według jakiego kursu mam przeliczyć podatek VAT? Czy będzie to data 30 stycznia czy też 5 lutego 2014 roku?


01-03-2014

Jestem podatnikiem VAT, prowadzę sprzedaż artykułów do wykańczania wnętrz, dla klientów indywidualnych sprzedaż ewidencjonowana jest na kasie fiskalnej. Prowadzę ewidencję, w której zapisuję zwroty towarów i uznane reklamacje. Zdarza się, że klient chce zwrócić towar, a nie ma paragonu. Przed dokonaniem zwrotu dokładnie sprawdzam czy asortyment zwracanego towaru został sprzedany w danym dniu w moim sklepie (posiadam papierowe kopie paragonów wydawanych klientom). Ponadto, klient składa oświadczenie, że towar kupił w moim sklepie (podaje datę) i zgubił paragon. Czy w takiej sytuacji mogę pomniejszyć podatek VAT od sprzedaży?