Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , ROZLICZENIA VAT

1 listopada 2017

Sprzedaż majątku i firmy pomiędzy małżonkami a podatek VAT

0 1019

Żona mężowi sprzedała samochód od którego odliczała 100% VAT, mąż kupując samochód musi go przerejestrować aby móc odliczyć 100% VAT jeśli w dowodzie jest wbity VAT-1? To był samochód na firmę żony, z dniem 29 września firmę zamknęła i sprzedała mężowi, mogła tak zrobić? Między małżonkami obowiązuje ustrój wspólności majątkowej.

ODPOWIEDŹ

Nie ma przeszkód aby żona sprzedała mężowi samochód czy firmę. Rozliczenie między małżonkami musi odbywać się na zasadach ogólnych, tak jak pomiędzy innymi firmami, a ustalona cena odpowiadać cenom rynkowym dla danego towaru.

Ponadto, aby uwzględnić 100% podatku naliczonego od wydatków związanych z samochodem, auto musi być własnością podatnika i musi mieć w dokumentach wpis VAT-1, obecnie VAT-1a.

W przypadku sprzedaży całej firmy, należy pamiętać, że sprzedaż przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE

W interpretacjach podatkowych występuje jednolite stanowisko dotyczące transakcji pomiędzy firmami małżonków. Jeśli małżonkowie prowadzą odrębne działalności gospodarcze, to należy uważać, że zawarte między nimi transakcje zostały dokonane przez odrębne podmioty gospodarcze czyli odrębnych przedsiębiorców.

Sprzedaż pomiędzy odrębnymi firmami małżonków musi być prawidłowo udokumentowana ( faktura) oraz musi być zastosowana prawidłowa cena (wg wartości rynkowych). Czyli transakcje pomiędzy firmami małżonków powinny odbywać się na zasadach takich jak z innymi podmiotami obrotu gospodarczego.

Przy ustalaniu ceny sprzedaży należy mieć na uwadze treść art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, w przypadku gdy między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą istnieje związek o którym mowa w ust. 2 oraz w przypadku gdy wynagrodzenie jest:

  1. niższe od wartości rynkowej, a nabywca towarów lub usług nie ma zgodnie z art. 86, art. 86a, art. 88 i art. 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

  2. niższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma zgodnie z art. 86, art. 86a, art. 88 i art. 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a dostawa towarów lub świadczenie usług są zwolnione od podatku,

  3. wyższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma zgodnie z art. 86, art. 86a, art. 88 i art. 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

- organ podatkowy określa podstawę opodatkowania zgodnie z wartością rynkową, jeżeli okaże się, że związek ten miał wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług.

Związek, o którym mowa powyżej istnieje, gdy między kontrahentami lub osobami pełniącymi u kontrahentów funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne zachodzą powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy. Związek ten istnieje także, gdy którakolwiek z wymienionych osób łączy funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne u kontrahentów. Z kolei przez powiązania rodzinne, o których mowa powyżej, rozumie się małżeństwo oraz pokrewieństwo lub powinowactwo do drugiego stopnia.

Zatem, jeżeli ustalona cena sprzedaży będzie odpowiadała wartości rynkowej sprzedawanego samochodu, czy też innych składników majątku, lub całej firmy nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań do transakcji pomiędzy firmami małżonków.

Prawo do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przysługuje, gdy pojazd wykorzystywany jest wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, a za taki uznawany jest pojazd jeżeli:

  1. ustalone przez podatnika zasady używania pojazdu, dodatkowo potwierdzone prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wykluczają jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

  2. konstrukcja pojazdu wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że takie użycie jest nieistotne.

Sam fakt, iż pojazd posiada odpowiednią konstrukcję oznacza, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego. Za takie pojazdy uznano między innymi:

  1. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

    • a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub

    • b) z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;

  2. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Spełnienie w/w wymagań stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego w okręgowej stacji kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez te stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.