Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

1 stycznia 2016

Rozliczenie zaliczki na poczet dostawy towaru wraz z montażem z Niemiec

0 968

Firma niemiecka ma dostarczyć nam towar wraz z montażem z Niemiec. Od miesiąca wpłacamy zaliczki na podstawie otrzymywanych dokumentów (nie mam jeszcze żadnej faktury). Czy ja to wykazuje w momencie wpłaty zaliczki jako WNT? Dla WNT chyba nie ma „zaliczek” ... Jak to zewidencjonować w deklaracjach i kiedy odliczyć VAT?

ODPOWIEDŹ

Nabycie towaru wraz z montażem z Niemiec nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, zaliczki należy wykazać w deklaracji za okres, w którym zostały zapłacone.

UZASADNIENIE

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 pkt 1, przemieszczenia towarów na terytorium Polski z innego państwa UE nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

  • towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego,

  • miejscem dostawy towarów (miejscem, gdzie są instalowane lub montowane) jest terytorium Polski,

  • towary są przemieszczane przez podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz.

Taka transakcja jest w istocie dostawą towarów dla której podatnikiem jest nabywca, a zatem to nabywca zobligowany jest do rozliczenia należnego podatku VAT. Wynika to z treści art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że podatnikami są podmioty nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Należy więc uznać, że Czytelnik dokonał transakcji polegającej na nabyciu towaru wraz z montażem, która nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Z przepisu w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane.

W opisanym w pytaniu przypadku spełnione zostały wszystkie warunki, aby uznać, że to Czytelnik będzie podatnikiem, a więc podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT należnego z tytułu dostawy towaru wraz z montażem. Należy pamiętać, że w systemie odwrotnego obciążenia dostawca wystawia fakturę z kwotą netto, natomiast nabywca oblicza podatek, przy czym kwota VAT należnego z tytułu takiej transakcji, będzie również kwotą VAT naliczonego / jeżeli zakup związany jest z czynnościami opodatkowanymi /.

Na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów. Natomiast ust. 8 tego artykułu stanowi, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru otrzymano całość lub cześć zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania, w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Powyższe przepisy odnoszą się także do transakcji, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy. Zatem w sytuacji, gdy Czytelnik wpłaca zaliczki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania ich wpłaty. Wpłatę zaliczek należy rozliczyć w deklaracjach, niezależnie od otrzymania faktury. Obowiązek podatkowy powstanie zatem z momentem zapłaty każdej zaliczki w wysokości tej zaliczki oraz w momencie montażu urządzenia w pozostałej części. W przypadku zapłaty zaliczki obowiązek podatkowy powstanie w dniu jej otrzymania przez kontrahenta niemieckiego, a transakcję należy wykazać w deklaracji VAT-7 w poz. 32 i 33 oraz 43 i 44.

Podstawa prawna: art. 12 ust.1, art. 17 ust. 1 pkt 5, art.19a ust 1 i 8 i art.22 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Karol Zen