Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

28 września 2015

Wewnątrzwspólnotowe nabycie środka transportu a VAT

0 1017

Wewnątrzwspólnotowe nabycie wozidła rodzi obowiązek podatkowy, bowiem jest użytkowany na terenie kraju bez obowiązku rejestracji.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 19 sierpnia 2015 roku nr IBPP2/4512-465/15/BW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w kwietniu 2015 roku dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia używanego środka trwałego w postaci wozidła, rok produkcji 1994, potwierdzonego fakturą.

Nabyte wozidło jest pojazdem napędzanym silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 cm sześciennych i o mocy większej niż 7,2 kilowata. Nie można określić przebiegu pojazdu, ponieważ maszyna nie jest wyposażona w rejestrator określający przebieg pojazdu. Pojazd nie był zarejestrowany w celu dopuszczenia go do ruchu drogowego i nie podlega on rejestracji, ponieważ nie spełnia on wymagań określonych w prawie o ruchu drogowym. Wozidło jest używane do przewożenia kopaliny pospolitej - pospółki z wyrobiska na plac składowy.

Podatnik ma wątpliwości czy miał obowiązek obliczenia i zapłaty podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wskazał, iż potraktowanie danej czynności jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wymaga spełnienia dwóch podstawowych warunków:

  • po pierwsze określony podmiot z jednego państwa członkowskiego musi nabyć prawo do rozporządzania towarami jak właściciel, zatem na rzecz tego podmiotu musi być dokonana dostawa;

  • po drugie po nabyciu towary są przemieszczane na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwo wysyłki, przy czym pozostaje bez znaczenia, kto faktycznie przewozi towar i na czyje zlecenie jest to czynione, gdyż towary w wyniku dokonanej dostawy mogą być wysyłane lub transportowane przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Natomiast obowiązek zapłaty podatku z tytułu nabycia nowego środka transportu lub innego środka transportu w terminie 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego, tj. zgodnie z art. 103 ust. 3 w związku z ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, związany jest z rejestracją tego pojazdu lub jego użytkowaniem na terytorium kraju.

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż w przedmiotowej sprawie doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. Zatem skoro przedmiotowy środek transportu nie podlega rejestracji, ale jest użytkowany na terytorium kraju, to Podatnik zobowiązany był wpłacić należny podatek od towarów i usług z tytułu nabycia tego środka transportu we właściwym urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego i wykazać ten podatek w deklaracji VAT-7.

Podstawa prawna: art. 103 ust. 3 w związku z ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.