Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

1 stycznia 2016

Wewnątrzwspólnotowe nabycie wina w Niemczech

0 980

Zakupiliśmy w Niemczech wino do sprzedaży w restauracji. Faktura została wystawiona w listopadzie 2015 roku w kwocie netto plus VAT. Jesteśmy podatnikiem VAT jak rozliczyć fakturę? Mamy kupione banderole akcyzy - czy musimy gdzieś to zgłosić jeszcze?

ODPOWIEDŹ

W deklaracji VAT-7 za listopad 2015 roku należy wykazać odpowiednio podstawę opodatkowania i podatek należny z tytułu WNT w poz. 23 i 24 oraz wartość netto i podatek naliczony w poz. 43 i 44. Należy także złożyć informacje podsumowującą zawierającą dane dotyczące WNT na druku VAT-UE.

UZASADNIENIE

W Państwa przypadku wystąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które zgodnie z art.9 ustawy o podatku od towarów i usług ma miejsce wówczas, gdy spełnione są łącznie warunki:

  1. kupujący nabywa prawo do rozporządzania towarami jak właściciel;

  2. towary są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Ponadto przepisy ustawy określają pewne wymagania odnośnie statusu dostawcy i nabywcy, warunkujące uznanie transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów:

  • dostawcą towarów musi być podatnik od towarów i usług lub podatnik od wartości dodanej;

  • nabywcą musi być:

    • podatnik od towarów i usług lub podatnik od wartości dodanej, a towary przez niego nabywane mają służyć jego działalności gospodarczej;

    • osoba prawna niebędąca podatnikiem VAT - z zastrzeżeniem art.10 ustawy.

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia obowiązek podatkowy (zgodnie z art. 20 ust.5 ustawy o VAT) powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Zatem w Państwa przypadku fakturę należy wykazać w deklaracji VAT za listopad 2015 roku tj. w miesiącu wystawienia faktury przez niemieckiego kontrahenta.

Podstawą opodatkowania WNT jest wszystko co stanowi zapłatę (art.29a ust.1 w powiązaniu z art.30a ustawy o VAT). Podstawa opodatkowania określona w euro jest przeliczana wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego.

Należy także pamiętać, iż przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów akcyzowych, do podstawy opodatkowania wlicza się również akcyzę. Od ustalonej podstawy opodatkowania należy wyliczyć VAT należny wg stawek, jakie obowiązują dla dostawy krajowej danego towaru. W przypadku wina jest to 23%.

W deklaracji VAT-7 należy wykazać podatek należny i naliczony z tytułu WNT: odpowiednio podstawę opodatkowania i podatek należny w poz.23 i 24 oraz wartość netto i podatek naliczony - w poz. 43 i 44.

Podatnicy są także zobowiązani do złożenia w urzędzie skarbowym informacji podsumowującej zawierającej dane dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru na druku VAT-UE. Prosimy także pamiętać, iż przy nabyciu wina z UE, istnieje obowiązek złożenia w urzędzie celnym zabezpieczenia należności akcyzowych. Jest to równowartość średnich miesięcznych należności akcyzowych, jakie planujemy płacić. Urząd celny wydaje w zamian urzędowe potwierdzenie złożenia takiego zabezpieczenia.

Producent z kraju UE, od którego dokonujemy nabycia wina powinien załączyć do faktury handlowej, dokument przeznaczony do transportu wyrobów akcyzowych, czyli tzw. Administracyjny Dokument Towarzyszący (ADT), który jest niezbędny przy odprawie celnej.

Podstawa prawna: art.9, art. 20 ust.5, art.29a ust.1 w powiązaniu z art.30a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług

Jan Falkowski