Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

1 kwietnia 2016

Zakup pojazdu w Niemczech przez podatnika VAT-UE zwolnionego z VAT a zwrot VAT

0 911

Jestem zwolniony z VAT - świadczę wyłącznie usługi finansowe. Jestem w trakcie zakupu samochodu od firmy niemieckiej i specjalnie na potrzeby tej transakcji zarejestrowałem się do VAT-UE. Firma niemiecka wystawi mi fakturę bez VAT i jak się dowiedziałem, będę zobowiązany odprowadzić ten VAT w moim urzędzie skarbowym i złożyć VAT-8. Czy będę mógł w jakiś sposób odzyskać zapłacony VAT?

ODPOWIEDŹ

Niestety, nie przysługuje Panu zwrot podatku VAT od zakupionego samochodu.

UZASADNIENIE

Co do zasady, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od dokonanych nabyć przysługuje czynnym podatnikom podatku VAT. Ponadto, zgodnie z przepisem art. 86 ustawy o VAT, prawo to przysługuje w zakresie, w jakim dokonane nabycia są związane z czynnościami opodatkowanymi. W związku z tym, iż nie jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT oraz świadczy Pan wyłącznie usługi finansowe, które są zwolnione z podatku VAT, nie przysługuje Panu prawo do odliczenia i zwrotu zapłaconego podatku.

Z przedstawionej przez Pana okoliczności sprawy wynika, że mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, a ściślej, z wewnątrzwspólnotowym nabyciem środka transportu, co w szczegółach reguluje przepis art. 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Jak wskazuje Pan w pytaniu, na potrzeby przedmiotowej transakcji zarejestrował się Pan do VAT-UE, podając prawdopodobnie kontrahentowi niemieckiemu swój unijny nr NIP. Nie precyzuje Pan, czy przedmiotem nabycia jest nowy, czy też używany środek transportu, nie mniej jednak fakt zarejestrowania się przez Pana do transakcji wewnątrzwspólnotowych zasadniczo świadczy o konieczności rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia, skutkującego obowiązkiem złożenia stosownych deklaracji oraz zapłaty podatku.

W związku z tym, że jest Pan podatnikiem zwolnionym z podatku VAT, winien Pan wykazać i rozliczyć powyższą transakcję w sposób odmienny od czynnych podatników podatku VAT, tj. poprzez złożenie deklaracji VAT-8.

Przedtem jednak, zgodnie z przepisami art. 103 ust. 3-5 ustawy o VAT, w związku z tym, że przedmiotem nabycia jest środek transportu, ma Pan obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku VAT w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Przypomnijmy, że jeśli przedmiotem zakupu jest pojazd używany, to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Jeśli natomiast przedmiotem nabycia jest zdefiniowany ustawowo nowy środek transportu, to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania pojazdu, przy czym nie później niż z chwilą wystawienia faktury.

Równolegle do dokonanej wpłaty będzie Pan zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym VAT-23, tj. informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu, do której należy dołączyć kopię faktury potwierdzającej dokonany zakup.

Do końca 2014 roku naczelnik urzędu skarbowego na podstawie złożonej informacji VAT-23 i dowodu zapłaty podatku wydawał zaświadczenie VAT-25, potwierdzające dokonanie wpłaty z tytułu WNT, a wymienione dokumenty były niezbędne do rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji. Od 1 stycznia 2015 roku sytuacja ta uległa zmianie w związku z uchyleniem art. 103 ust. 6 i art. 105 ustawy o VAT. Oznacza to, że organy podatkowe nie wydają już zaświadczeń o zapłacie podatku i nie są one wymagane przy rejestracji pojazdu.

Nadal jednak pozostał obowiązek składania w urzędzie skarbowym informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu VAT-23.

Niezależnie od powyższego, w związku z dokonaną transakcją wewnątrzwspólnotowego nabycia, dla której dokonał Pan rejestracji do VAT UE, należy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację VAT-8. Formularz ten składany jest przez podatników, którzy nie są zobowiązani do składania okresowych deklaracji VAT-7, VAT-7K, czy VAT-7D, ale zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE i w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R zadeklarowali, że będą dokonywać wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. W Pana przypadku obowiązek złożenia deklaracji VAT-8 wynika z art. 99 ust. 8 ustawy. Deklaracja składana jest za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Warto zaznaczyć, że od 1 stycznia 2016 roku na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Z 2015 r. poz. 2230), obowiązuje nowy wzór deklaracji VAT-8 – wersja nr 7. Przedmiotową transakcję nabycia samochodu winien Pan wykazać

  • w pozycji nr 10 - podstawę opodatkowania od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu – będzie to kwota brutto wynikająca z otrzymanej faktury;

  • w pozycji 11 - podatek należny wyliczony od podstawy opodatkowania – w przypadku nabycia pojazdów stawka podatku wynosi 23%;

  • w pozycji 20 wartość odprowadzonego już do urzędu skarbowego podatku w związku z nabyciem środka transportu – podatek zapłacony wraz ze złożeniem deklaracji VAT-23;

  • w pozycjach 22 i 23 wylicza się kwotę podatku podlegającego wpłacie lub nadwyżki wpłat, do rozliczenia w kolejnych deklaracjach.

Reasumując, w Pańskiej sytuacji zwrot zapłaconego podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu nie będzie możliwy.

Agnieszka Skóra

Podstawa prawna: art. 2 pkt 10 lit. a, art. 9, art. 86, art. 99 ust. 8, art. 103 ust. 3-5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Z 2015 r. poz. 2230).