Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

5 lipca 2023

5 lipca 1993 roku w polskim ustawodawstwie pojawił się podatek VAT – to już 30 lat!

0 636

Przed podatkiem od towarów i usług w Polsce w działalności gospodarczej funkcjonował podatek obrotowy. W Polsce podatek obrotowy funkcjonował do 1993 roku, kiedy to został zastąpiony podatkiem VAT, obejmował tylko dobra konsumpcyjne i wynosił 20% od towarów i 5% od usług. Podatek obrotowy płaciły także firmy handlowe i był to zawsze 1% od przychodu ze sprzedaży. Stawka 20% dotyczyła producentów, a 5% usługodawców.

Jak mawiają specjaliści z branży prawno-podatkowej – historia kołem się toczy i podatek obrotowy, który miał zastąpić VAT, pojawił się w postaci składki zdrowotnej.

Składka zdrowotna i jej wysokość zależna od formy opodatkowania w 2023 r.

Przypomnijmy, iż dla osób korzystających z podatku liniowego samą składkę zdrowotną stanowi 4,9% uzyskanego w poprzednim miesiącu dochodu. Przy opodatkowaniu dochodów na zasadach ogólnych składka zdrowotna stanowi aż 9%, przy czym nie może ona być niższa od 9% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego na pierwszy dzień danego roku składkowego.

Podatek VAT stanowi największe dochody budżetu państwa, po nim dopiero jest akcyza CIT i PIT. Podatek VAT jest najczęściej i najchętniej kontrolowanym obszarem w firmach.

Przez 30 lat Ministerstwo Finansów wprowadziło niewyobrażalne kiedyś narzędzia e-kontroli, które są doskonałym źródłem wiedzy, a nawet inwigilacji podatników.

Należy mieć na uwadze, iż przez wprowadzenie: VIES, STIR, JPK oraz nowego KSeF powoli będą odchodzić od kontroli tradycyjnej i wizyt w firmach. To ma się zmienić już w 2024 r. w Ordynacji podatkowej.

Tak ważna data jak 30-lecie VAT w Polsce nie może pozostać bez echa. Zapraszamy wszystkich, od: księgowych, finansistów, doradców, biegłych, zarządy, właścicieli firm itp. na jedyną taką w Polsce Konferencję Podatkowo-Biznesową: 29 listopada w Warszawie, która odbędzie się w hotelu Marriott. To wydarzenie burzy mury, które latami budowano pomiędzy działami księgowo-finansowymi a zarządami firm! Jedyne w swoim rodzaju panele wykładowe i warsztatowe. Prelegenci i atrakcje, których nie znajdziecie na żadnym innym wydarzeniu. Przekonajcie się sami i do zobaczenia w Warszawie!

www.konferencja-ksiegowych.pl