Brak pisemnego poinformowania właściwego naczelnika urzędu celnego o formie prowadzenia ewidencji nie pozbawia podatnika prawa do zwolnienia z podatku akcyzowego. Takie stanowisko zajął Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 5346.
W odpowiedzi na zapytanie posłów, „czy Ministerstwo Finansów dostrzega problem nadinterpretacji przez właściwe organy art. 32 ustawy o podatku akcyzowym skutkującej brakiem możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku akcyzowego w sytuacji, w której poinformowanie o formie prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem nie odbyło się wprost, a poprzez przedłożenie ewidencji w formie papierowej celem jej oplombowania, podpisania i opisania”, Minister Finansów zauważył, że „konieczność powiadomienia właściwego naczelnika urzędu celnego o formie prowadzonej ewidencji jest istotna z uwagi na to, iż stanowi informację dla organu celnego, w jakiej formie (elektronicznej czy papierowej) dokumentowana jest ilość paliwa faktycznie zużyta na cele uprawniające do zastosowania zwolnienia.”
„Niemniej jednak brak pisemnego poinformowania właściwego naczelnika urzędu celnego o formie prowadzenia ewidencji (w formie papierowej lub elektronicznej) nie stanowi warunku zwolnienia od akcyzy skutkującego utratą zwolnienia od akcyzy, lecz czyn zabroniony spenalizowany w art. 61 § 3 Kodeksu karnego skarbowego, tj. podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.” – wyjaśnił Minister Finansów.