„W świetle przepisów art. 86 ust. 1 oraz art. 90 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., nr 54, poz. 535 ze zm.) czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie mogą wpłynąć na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu art. 90 ust. 3 powołanej wyżej ustawy.” -taką uchwałę podjął Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów.
W uchwale z dnia 24 października 2011 roku o sygnaturze I FPS 9/10 Naczelny Sąd Administracyjny wypowiedział się odnośnie wpływu na obliczanie współczynnika, służącego do odliczania podatku naliczonego, czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Sentencja orzeczenia oznacza w praktyce, że podatnicy wykonujący jednocześnie czynności podlegające opodatkowaniu VAT i czynności nie podlegające temu podatkowi, mają prawo do odliczenia całości podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług służących jednocześnie obu tym typom czynności.
Warto zaznaczyć, że całkowite prawo do odliczenia nie ma zastosowania do zakupów związanych zarówno ze sprzedażą opodatkowaną VAT jak i sprzedażą zwolnioną od podatku oraz do zakupów związanych wyłącznie ze sprzedażą niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a także do zakupów, w przypadku których możliwe jest wyodrębnienie kwot podatku związanych ze sprzedażą podlegającą i nie podlegającą VAT.
Uchwała NSA potwierdza stanowisko prezentowane już wcześniej przez niektóre sądy administracyjne – na przykład wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku o sygnaturze I są/Bk 18/11 z 8 marca bieżącego roku, prezentowany w naszym serwisie w artykule „Wpływ czynności niepodlegających opodatkowaniu na proporcję”, opublikowanym w dziale „Finanse Publiczne”.