Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

14 maja 2013

Interpelacja w sprawie umieszczania konkretnych nazw towarów lub usług na paragonach fiskalnych

0 768

Odpowiedź na interpelację (nr 15620) do ministra finansów z dnia 18 marca 2013 roku w sprawie projektu rozporządzenia ministra finansów z dnia 4 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących.

Szanowny Panie Ministrze!

W moim biurze poselskim interweniowało wiele podmiotów - podatników wskutek obawy przed wprowadzeniem jednego z zapisów ww. rozporządzenia, tj. § 8 ust. 1 pkt 6 nakazującego umieszczania na paragonie fiskalnym „nazwy towaru lub usługi pozwalających na jednoznaczną ich identyfikację i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy”.

Podatnicy obawiają się, że drastycznie wzrosną im koszty funkcjonowania, a dodatkowo w związku z niejasnością przepisu, a tym samym możliwą różną interpretacją, mogą być narażeni na negatywne konsekwencje kontrolne.

Jednoznaczna identyfikacja jest pojęciem niemożliwym do zdefiniowania przez adresata normy - czy co do rodzaju, gatunku, miejsca pochodzenia (producenta), gramatury, innych walorów/cech, np. organoleptycznych, czy może wszystkich kryteriów razem?

Problem ten dotyczy przede wszystkim handlu ze względu na bardzo dużą ilość asortymentu. Skutkiem tego wymogu będzie prawdopodobnie konieczność m.in. zatrudnienia dodatkowych pracowników (wydłuży się proces przyjmowania i wprowadzania towarów), zakupu urządzeń technicznych kodujących, kas fiskalnych wyższej technologii, większej liczby rolek papieru do wydruków i zwiększonej powierzchni do przechowywania. Zaznaczyć trzeba, że mankamenty projektowanego zapisu dotkną głównie mikro- i małych przedsiębiorców działających w handlu - w zasadzie jednoosobowe, rodzinne firmy, którym i tak już jest niezwykle trudno utrzymać się w warunkach konkurencji z handlem sieciowym.

Podatnicy zwracają też uwagę, że zwiększone opisy na paragonach nie dadzą żadnego efektu dodanego w postaci np. większego strumienia finansowego do budżetu państwa, gdyż na dziś wszystkie towary kodowane wg dotychczasowych wymogów są ujęte w ewidencji i możliwe do kontroli. Czują się również pokrzywdzeni w stosunku do innych podmiotów, które wciąż nie prowadzą rejestracji usług przy pomocy kas fiskalnych, a w powszechnej opinii ich obroty są dużo wyższe - np. usługi medyczne, zdrowotne, prawnicze, korepetycje itp.

W związku z tym mam pytania do Pana Ministra:

Jaki cel ma być uzyskany dzięki obowiązkowi jednoznacznej identyfikacji?

  1. Czy ministerstwo będzie dokonywało wykładni jednoznacznej identyfikacji, aby podatnik mógł uniknąć dowolności interpretacji urzędniczej?

  2. Czy zamierza Pan Minister zrezygnować z tego zapisu, aby nie wprowadzać obowiązku, który jak się z góry wydaje, jest niezrozumiały i trudny w realizacji?

  3. Czy podziela Pan obawę, że zapis ten może doprowadzić do ograniczania działalności handlowo-usługowej sektora mikro- i małych przedsiębiorców?

  4. Jakie są plany ministerstwa w zakresie skutecznego zobowiązania do stosowania kas rejestrujących wszystkich usługodawców, gdyż przy coraz niższych kwotach obrotu kwalifikujących do wprowadzania kas niewiarygodne wydaje się mimo to ich niestosowanie przez wiele podmiotów.

Z poważaniem

Poseł Maria Małgorzata Janyska

Warszawa, dnia 18 marca 2013 r.

Odpowiedź na interpelację

Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na przekazaną przy piśmie z dnia 22 marca 2013 r. interpelację pani poseł Marii Małgorzaty Janyskiej, znak: SPS-023- 15620/13, dotyczącą projektu rozporządzenia ministra finansów z dnia 4 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących, uprzejmie informuję.

Sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych co do zasady powinna być ewidencjonowana przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Potwierdzeniem dokonania sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej jest paragon fiskalny. Wystawienie tego dokumentu ma znaczenie nie tylko z powodu interesu fiskalnego, ale również z punktu widzenia ochrony interesów ekonomicznych konsumenta. Rejestracja transakcji, a w konsekwencji dokument otrzymany przez konsumenta (paragon fiskalny) zawiera dane o sprzedawcy oraz dane dotyczące transakcji (wyszczególnione towary lub usługi, prawidłowa wartość sprzedaży, zastosowana stawka podatku), które umożliwiają konsumentowi sprawdzenie rzetelności przeprowadzonej transakcji i identyfikację kontrahenta, co ułatwia znacząco dochodzenie przez konsumenta swoich uprawnień z tytułu reklamacji, a tym samym ochronę jego interesów.

Rozporządzenie ministra finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363), które weszło w życie z dniem 1 kwietnia 2013 r., w § 8 ust. 1 pkt 6 zawiera regulację, zgodnie z którą paragon ma zawierać nazwę...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.