Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

24 maja 2013

Interpelacja w sprawie wystawiania paragonu z NIP nabywcy

0 757

Odpowiedź na interpelację (nr 16365) do ministra finansów z dnia 21 marca 2013 roku w sprawie wystawiania paragonu z NIP nabywcy.

 Szanowny Panie Ministrze!

Dziennik „Rzeczpospolita” przedstawił problem, jakim jest obowiązek wystawiania paragonu, na którym powinien znaleźć się NIP nabywcy. Takie rozwiązanie przedstawia projekt rozporządzenia MF w sprawie kas fiskalnych z 4 marca br., który ma wejść w życie 1 kwietnia 2013 r.

Eksperci uważają, że takie postanowienie znacząco utrudni pracę przedsiębiorców oraz przyniesie dla nich dodatkowy koszt zakupu nowych kas fiskalnych, które wystawiałyby paragony pełniące funkcję faktur uproszczonych.

W związku z powyższym prosimy o odpowiedź:

1. Czy ministerstwo planuje rozwiązać ten problem przedsiębiorców?

2. Czy ministerstwo dostrzega potrzebę wprowadzania ww. kas fiskalnych?

Z poważaniem

Posłowie Jan Warzecha i Bogdan Rzońca

Warszawa, dnia 21 marca 2013 r.

 

Odpowiedź na interpretację

Szanowna Pani Marszałek!

Odpowiadając na przekazaną przy piśmie, znak: SPS-023-16365/13, z dnia 11 kwietnia 2013 r. interpelację panów posłów Jana Warzechy i Bogdana Rzońcy w sprawie wystawiania paragonu z NIP nabywcy, uprzejmie informuję.

Z dniem 1 kwietnia 2013 r. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363). Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 17 oraz § 9 ust. 1 pkt 18 ww. rozporządzenia paragon fiskalny zawiera m.in. numer identyfikacji podatkowej nabywcy (NIP nabywcy) – na żądanie nabywcy. Powyższa regulacja, która dotychczas nie obowiązywała, ma umożliwić podatnikom wystawienie za pomocą kasy paragonu, który pełniłby rolę tzw. faktury uproszczonej, w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro (§ 5 ust. 4 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz. U. Nr 68, poz. 360, z późn. zm.).

Jednocześnie przepisy przejściowe zawarte w ww. rozporządzeniu z dnia 14 marca 2013 r. wprowadzają długie terminy umożliwiające stosowanie kas na dotychczasowych warunkach i umożliwiają podatnikom dostosowanie się do wymogów określonych tym rozporządzeniem. Zgodnie z przepisem przejściowym § 35 ww. rozporządzenia podatnicy użytkujący kasy, które zostały nabyte w okresie ważności:

1) decyzji ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania,

2) potwierdzenia, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy, wydanego po dniu 1 września 2011 r.

– mogą je nadal stosować do prowadzenia ewidencji po upływie tego...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.