Odpowiedź
Podatnik świadczący usługi informatyczne na rzecz kontrahenta z Niemiec ma prawo do odliczenia VAT od wydatków poniesionych w Polsce, o ile mają one związek z tymi usługami i posiada odpowiednią dokumentację. Może również wystąpić o zwrot podatku – w terminie 60 dni, mimo że sprzedaż nie podlega opodatkowaniu w Polsce, pod warunkiem prawidłowego wykazania transakcji w JPK i VAT-UE.
Uzasadnienie
Odpowiadając na pytanie, najpierw należy ustalić miejsce opodatkowania usług informatycznych (eksportu usług) świadczonych na rzecz kontrahenta z Niemiec.
Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje, że przy eksporcie usług obowiązują dwie podstawowe zasady rozróżniające miejsce opodatkowania, w zależności od statusu odbiorcy usługi. W przypadku świadczenia usługi na rzecz osób niebędących podatnikami (konsumentów) zastosowanie ma art. 28c ustawy z dnia 11 marca 2024 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2025 r., poz. 775 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, tj. miejscem opodatkowania usługi jest miejsce, gdzie usługodawca posiada siedzibę działalności lub stałe miejsce prowadzenia działalności.
Natomiast w przypadku, gdy usługobiorca jest podatnikiem w swoim kraju, miejscem opodatkowania usługi jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności lub stałe miejsce prowadzenia działalności zgodnie z art. 28b ustawy o VAT.
W przedstawionym stanie faktycznym miejscem opodatkowania będzie miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę. W związku z tym podatnik świadczący ww. usługi musi wystawić fakturę VAT, w której jako stawkę VAT powinien wskazać „NP” oraz wykazać opis „odwrotne obciążenie”.
Pamiętaj!
Świadczenie usług niepodlegających opodatkowaniu w Polsce nie oznacza, że podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT z krajowych faktur VAT, które mają związek (bezpośredni lub pośredni) z tymi usługami.
Jak wynika bowiem z art. 86 ust. 8 ustawy o VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju. Te kwoty mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiadałby dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Ustawodawca w tym przepisie wskazał jedynie, że podatnik ma prawo do odliczenia V...