Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

17 stycznia 2018

Opodatkowanie wydawania przez szkołę duplikatów legitymacji uczniowskich oraz świadectw szkolnych

0 996

Miasto, wydające przy pomocy Szkoły Podstawowej, duplikaty legitymacji uczniowskich oraz świadectw działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 8 grudnia 2017 roku nr 0111-KDIB3-2.4012.715.2017.1.EJ

Sytuacja Podatnika

Miasto (Wnioskodawca) jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, który z dniem 1 stycznia 2017 r. dokonał centralizacji i z tego tytułu wszedł w prawa i obowiązki ze wszystkimi swoimi jednostkami. Wnioskodawca, przy pomocy jednostki budżetowej, którą jest Szkoła Podstawowa wykonuje zadania z zakresu edukacji. Szkoła Podstawowa wydaje duplikaty dokumentów, tj. legitymacji uczniowskich oraz świadectw za co pobiera opłaty zgodnie z rozporządzeniem.

Czy opłatę za wydawanie duplikatów legitymacji uczniowskich oraz świadectw szkolnych należy uznać za podlegające wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak wynika z powołanego przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług dla uznania, iż świadczenie usługi podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bezwzględnym warunkiem jest „odpłatność” za daną czynność.

Dodatkowo należy nadmienić, że pojęcie podatnika obejmuje swym zakresem podmioty, które dokonują czynności podlegające opodatkowaniu. Ustawodawca określił wskazane pojęcie na tyle szeroko, by w każdym przypadku profesjonalnej aktywności zawodowej, dokonywania czynności opodatkowanych podmiot mógł zostać uznany za podatnika w zakresie tych czynności.

Stosownie natomiast do treści art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Jako, że jednostki samorządu terytorialnego są wyposażone w osobowość prawną oraz w określonym zakresie wykonują samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, należy uznać, że spełniają zawartą w tym przepisie definicję podatnika podatku od towarów i usług. Oznacza to, że w zakresie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.