Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

2 sierpnia 2017

Rozliczenie faktury zmniejszającej wartość WNT w związku z reklamacją

0 1055

W 2016 roku rolnik nabył w ramach WNT nawóz od litewskiego podatnika. Zareklamował jego jakość i otrzymał w czerwcu 2017 fakturę obniżającą wartość tych nawozów (1000 euro), opodatkowaną litewskim podatkiem VAT 21%. Jak to potraktować, jak odszkodowanie z prośbą o anulowanie faktury (bez VAT) i wystawienie noty uznaniowej przez litewskiego podatnika czy jako korekta WNT z prośbą do litewskiego podatnika o korektę faktury do stawki 0%?

ODPOWIEDŹ

Zdaniem Redakcji Czytelnik powinien potraktować otrzymany dokument jako fakturę korektę WNT i rozliczyć ją w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec 2017 roku.

UZASADNIENIE

Podstawą opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest wszystko co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów (art 30 a ust. 1 w powiązaniu z art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

Jednocześnie podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont). Zgodnie bowiem, z art. 29 a ust.10, podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem ust.13, obniża się o:

  • kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;

  • wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12;

  • zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;

  • wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.

Ponadto, zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 wystawia się fakturę korygującą. Rozliczenia faktury korygującej w związku z udzieloną obniżką ceny należy dokonać w rozliczeniu za okres, w którym ją otrzymano, a w przypadku braku takiego dokumentu, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzyma zwrot pieniędzy.

Kontrahent litewski wystawił fakturę z litewskim podatkiem VAT 21%. W takiej sytuacji Czytelnik może wystąpić z prośbą o wystawienie korekty faktury z preferencyjną stawką podatku 0%. Jeśli kontrahent nie zrobi takiej korekty to Czytelnik...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.