Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

1 czerwca 2014

Rozliczenie oraz zwrot podatku zapłaconego w innym niż Polska kraju UE

0 770

Firma zajmuje się sprzedażą towarów zakupionych na terenie Unii. Kupujemy np. w Niemczech, a sprzedajemy w Polsce. Jesteśmy podatnikiem VAT i posiadamy nr VAT UE. Zakupiliśmy towar w niemieckim sklepie, który nie chciał wydać faktury z zerową stawką VAT i naliczyli 19%. Towar został przywieziony do Polski i jest sprzedawany po cenie zakupu (brutto w PLN) plus marża +VAT (23%). Jak w takiej sytuacji rozliczyć VAT zapłacony za granicą? Jak zaksięgować taką transakcję w rejestrze VAT?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.9 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ten – na mocy art.9 ust. 2 ustawy o VAT – stosuje się pod warunkiem, że:

1. nabywcą towarów jest:

a) podatnik, o którym mowa w art.15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika, 

b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit.a

– z zastrzeżeniem art. 10,

2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów opodatkowane jest w kraju ostatecznego nabywcy, przy zastosowaniu stawki podatkowej obowiązującej dla nabytego towaru w danym kraju.

Jak wynika z pytania, Państwa firma jest podatnikiem VAT, posiada NIP UE i zajmuje się sprzedażą towarów zakupionych na terenie Unii. Firma zakupiła towar w niemieckim sklepie, który nie chciał wydać faktury z zerową stawką VAT i wystawił fakturę ze stawką 19%. Towar został przywieziony do Polski w celu sprzedaży. A zatem biorąc pod uwagę przytoczone na wstępie przepisy transakcja ta stanowi dla Państwa wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia obowiązek podatkowy powstaje, na mocy art.20 ust.5 ustawy o VAT, z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Podstawą opodatkowania WNT jest wszystko co stanowi zapłatę, a obejmuje ona podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku, koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy (art.29a ust.1 i ust.6 w powiązaniu z art.30a ustawy o VAT). A zatem w opisanym przypadku podatek wynikający z niemieckiej faktury stanowi także podstawę opodatkowania. Podstawa opodatkowania określona w euro jest przeliczana wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a). Od ustalonej podstawy opodatkowania należy wyliczyć VAT należny wg stawek, jakie obowiązują dla dostawy krajowej danego towaru.

Transakcję wewnątrzwspólnotowego nabycia należy rozliczyć w odpowiednim rejestrze sp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.