Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

5 marca 2018

Ustanowienie pełnomocnika w momencie otrzymania zawiadomienia o planowanej kontroli

0 952

Przedsiębiorca otrzymał zawiadomienie o wszczęciu kontroli podatkowej. Nie czuje się on kompetentny do rozmowy na tematy księgowo-podatkowe z organem kontrolnym. Podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz rejestr VAT prowadzony jest przez biuro rachunkowe. Czy w takim przypadku można jeszcze ustanowić biuro rachunkowe pełnomocnikiem?

ODPOWIEDŹ

W przypadku otrzymania zawiadomienia o wszczęciu kontroli podatkowej można jak najbardziej ustanowić pełnomocnika, przy czym należy pamiętać, że pełnomocnikiem nie może być biuro rachunkowe lecz konkretna osoba prowadząca to biuro.

UZASADNIENIE

Ustawodawca przewidział możliwość wyznaczenia pełnomocnika, który będzie reprezentował podatnika na wypadek zarówno kontroli podatkowej (kontroli celno-skarbowej), ale też postępowania podatkowego, przy czym nie ma żadnych ograniczeń co do terminu ustalenia danej osoby fizycznej pełnomocnikiem. Ustanowienie pełnomocnika jest zatem możliwe w dowolnym momencie.

Przykład 1

Przedsiębiorca otrzymał zawiadomienie o wszczęciu kontroli podatkowej. Następnego dnia po doręczeniu zawiadomienia ustanowił pełnomocnika, który będzie reprezentował go w trakcie kontroli wobec kontrolujących.

Przykład 2

U przedsiębiorcy rozpoczęła się kontrola podatkowa, która zakończyła się doręczeniem protokołu. Przedsiębiorca został poinformowany, że ma 14 dni na złożenie zastrzeżeń i wyjaśnień do protokołu lub złożenie w pełnym zakresie korekty deklaracji podatkowych. Przedsiębiorca czytając protokół doszedł do wniosku, że nie zgadza się z treścią protokołu i nie będzie składał korekt. Dla reprezentowania go przed organem podatkowym w trakcie postępowania podatkowego i ewentualnie w postępowaniach sądowo-administracyjnych ustanowił pełnomocnika w postaci doradcy podatkowego.

Należy zwrócić uwagę na trzy ważne aspekty:

  • a) Pełnomocnikiem może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna, a więc pełnomocnikiem podatnika nie może zostać np. kancelaria doradztwa podatkowego mająca formę spółki z.o.o., ale konkretny doradca podatkowy z tejże kancelarii.

  • b) Pełnomocnikiem podatnika może być każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, co w uproszczeniu oznacza że jest pełnoletnia i nieubezwłasnowolniona (art.138b OP). Zatem podatnicy nie muszą powoływać zawsze pełnomocników profesjonalnych, czyli np. doradców podatkowych, chociaż jest to już wskazane na etapie postępowań podatkowych, gdzie znaczenia nabiera wiedza z zakresu proceduralnego (procesowego) prawa podatkowego i na etapie postępowania sądowo-administracyjnego, gdzie wymagana jest umiejętność pisania skarg (a obligatoryjnie w ramach tzw. przymusu adwokackiego skargę kasacyjną do NSA musi napisać doradca podatkowy, adwokat lub radca prawny).

Jak wskazuje się w treści art. 138a §1 OP: Strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania - oznacza to, że całość spraw podatkowych może załatwiać pełnomocnik, przy czym w pewnych szczególnych przypadkach czynności muszą być dokonane osobiście przez podatnika. Są to następujące przypadki:

Art.199 OP wskazuje, że: Organ podatkowy może przesłuchać stronę po wyrażeniu przez nią zgody. Do przesłuchania strony stosuje się przepisy dotyczące świadka, z wyłączeniem przepisów o środkach przymusu.

Art.39 §1 OP mówi: W toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa niewykonania zobowiązania podatkowego, organ podatkowy wzywa stronę postępowania lub kontrolowanego do złożenia oświadczenia o:

  1. nieruchomościach oraz prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.