Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Po moim zmarłym ojcu, który świadczył usługi jubilerskie została kasa fiskalna, co mam z tą kasą zrobić. Ponieważ podobnie jak ojciec świadczę usługi jubilerskie czy mogę ją wykorzystać we własnej działalności?

ODPOWIEDŹ

Tak, może Pan wykorzystać kasę do własnej działalności po dokonaniu odczytu z pamięci fiskalnej kasy i wymianie modułu u fiskalnego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14.03.2013 r. w sprawie kas rejestrujących podatnicy, którzy prowadzili ewidencję za pomocą kas w przypadku zakończenia przez kasę pracy w trybie fiskalnym:

  1. wykonują raport fiskalny dobowy i raport fiskalny okresowy (miesięczny);

  2. składają w terminie 7 dni od dnia zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o dokonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia;

  3. składają wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego;

  4. dokonują przy pomocy serwisanta kasy odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy przez wykonanie raportu rozliczeniowego za cały okres pracy kasy w obecności pracownika urzędu skarbowego.

W myśl § 15 ust. 2 odczyt powinien być zakończony protokołem z czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy sporządzonym przez pracownika urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem § 27.Po złożeniu wniosku o dokonanie odczytu i wniosku o wyrejestrowanie kasy, a także w wyniku spisania protokołu z czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej naczelnik urzędu skarbowego dokona wykreślenia tej kasy z prowadzonego w danym urzędzie skarbowym rejestru urządzeń  kasowych. Przepisy  rozporządzenia nie zawierają ograniczeń dotyczących miejsca dokonania odczytu dlatego też przyjmuje się, iż możliwe jest odczytanie zawartości pamięci kasy fiskalnej zarówno w miejscu jej użytkowania, w siedzibie serwisu jak również po uzgodnieniu w siedzibie urzędu skarbowego. Z praktyki stosowanej przez urzędy skarbowe wynika, iż bardzo często stosowaną metodą jest dokonanie odczytu przez uprawniony serwis a następnie dostarczenie odczytu wraz z książką serwisową do urzędu skarbowego. W konsekwencji zostaje spisany i podpisany protokół przez urzędnika. Protokół podpisuje w obecności urzędnika również podatnik i uprawniony serwisant.

Takie warunki musi spełnić podatnik stosujący kasę w przypadku zaprzestania jej użytkowania w trybie fiskalnym, natomiast w przypadku gdy kasy są przejmowane przez spadkobiercę to mogą one być nadal przez niego stosowane tylko przy dochowaniu określonych warunków stosowania tyc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.