Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Odpowiedź na interpelację (nr 16390) do ministra finansów z dnia 21 marca 2013 roku w sprawie utrzymania 8-procentowej stawki podatku VAT na produkty medyczne.

Szanowny Panie Ministrze!

Komisja Europejska chce od Polski podwyżki VAT na produkty medyczne z obecnie obowiązujących 8% do 23%. W związku z tym szpitale nie będą mogły przyjmować tylu pacjentów, ile przyjmują obecnie, wskutek tego, że NFZ nie zwiększy kontraktów wszystkim służbom mających podpisany kontrakt z funduszem.

W związku z tym proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy ministerstwo zamierza bronić 8-procentowej stawki VAT na produkty medyczne?

2. Jakich argumentów ministerstwo zamierza użyć przed Komisją Europejską w obronie obecnie występującej stawki VAT?

Z należnymi wyrazami szacunku

Posłowie Bogdan Rzońca i Jan Warzecha

Jasło, dnia 21 marca 2013 r.

 

Odpowiedź na interpretację

 

Szanowna Pani Marszałek!

W odpowiedzi na pismo z dnia 11 kwietnia 2013 r., nr SPS-023-16390/13, przy którym przekazana została interpelacja posłów Bogdana Rzońcy i Jana Warzechy w sprawie stawki podatku VAT na produkty medyczne w związku ze skargą Komisji Europejskiej, uprzejmie informuję.

System podatku VAT w Unii Europejskiej podlega harmonizacji, co oznacza, iż państwa członkowskie zobowiązane są do przestrzegania zgodności krajowych przepisów w zakresie podatku VAT z regulacjami wynikającymi z prawa unijnego. Oznacza to, że regulacje przyjęte w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) muszą być zgodne w szczególności z przepisami dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006 r., str. 1, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 98 dyrektywy Rady 2006/112/WE państwa członkowskie mogą stosować jedną lub dwie obniżone stawki podatku VAT. Stawki obniżone mają zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług, których kategorie są określone w załączniku III do dyrektywy 2006/112/WE. W pkt 3 i 4 przedmiotowego załącznika wskazano, że stawkę obniżoną, o której mowa w art. 98 dyrektywy 2006/112/WE, można zastosować do:

  • produktów farmaceutycznych zwykle stosowanych dla ochrony zdrowia, zapobiegania chorobom oraz do celów medycznych i weterynaryjnych, łącznie z produktami używanymi do celów antykoncepcyjnych oraz higieny osobistej;

  • sprzętu medycznego, sprzętu pomocniczego oraz pozostałych urządzeń przeznaczonych zwykle do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności, przeznaczonego wyłącznie do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne, łącznie z naprawami takich towarów, jak również dostarczania fotelików do przewozu dzieci w samochodach.

Zdanie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.