Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

INNE ZAGADNIENIA , GMINY I POWIATY , KASY REJESTRUJĄCE

1 marca 2013

Zmiana danych podatnika w pamięci kasy rejestrującej

0 874

Gmina będzie miała prawo do kontynuowania ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej zarejestrowanej na Urząd Gminy, mimo iż nie dokonała czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy w momencie dokonania zgłoszenia rejestracyjnego VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 17 grudnia 2012 roku nr ITPP1/443-1199/12/AJ.  

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwróciła się Gmina, która w lutym 2009 roku dokonała zgłoszenia rejestracyjnego jako podatnik podatku od towarów i usług. Natomiast kasa rejestrująca została zarejestrowana w 1999 roku na Urząd Gminy z jego odrębnym NIP-em. Przedmiotowa kasa nie jest używana od 2005 roku, ale była poddawana obowiązującym przeglądom i jest sprawna technicznie.

Z powołanych regulacji wynika, że pamięć fiskalna kasy rejestrującej jest urządzeniem umożliwiającym trwały zapis NIP bez możliwości jego zmiany. Wobec tego, niezbędne jest w tej sytuacji dokonanie wymiany pamięci fiskalnej w użytkowanej dotychczas kasie.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy powinna kontynuować ewidencję obrotu i podatku należnego na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych z wykorzystaniem kasy rejestrującej, którą posiada, czy należy ją przeprogramować w celu aktualizacji danych podatnika. Natomiast w przypadku braku możliwości wykorzystywania posiadanej kasy rejestrującej z NIP Urzędu Gminy jak powinno się dokonać zmian zgodnie z przepisami w celu prowadzenia ww. ewidencji.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego, jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a nie Urząd Gminy, który jest aparatem pomocniczym organu wykonawczego, nieposiadającym osobowości prawnej. Nie ulega zatem wątpliwości, że rozliczenia w podatku od towarów i usług są rozliczeniami Gminy – jako podatnika, jak bowiem wskazał organ podatkowy, Urząd Gminy jest wyłącznie zorganizowanym zespołem osób i środków służących do pomocy Gminie.

Zatem Gmina prawidłowo dokonała zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku od towarów i usług, korygując tym samym błędnie dokonaną wcześniej rejestrację jako podatnika podatku od towarów i usług Urzędu Gminy. oraz jeśłi dokonuje ona czynności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, winna prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Warunki stosowania kas rejestrujących przez podatników określono w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Zgodnie z § 1 pkt 10 ww. rozporządzenia, pamięć fiskalna kasy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.