Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKCYZA

27 sierpnia 2019

NR 93 (Wrzesień 2019)

Zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego

0 1040

Zabezpieczenie akcyzowe składane jest w celu pokrycia powstałych lub mogących powstać zobowiązań podatkowych. Przepisy art. 64 ustawy o podatku akcyzowym przewidują możliwość zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego dla podmiotów prowadzących składy podatkowe. Podmiotem mogącym skorzystać z tego przywileju jest również podmiot posiadający zezwolenie wyprowadzenia ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy.

Możliwe jest zwolnienie z zabezpieczenia akcyzowego w całości, jak również zwolnienie z zabezpieczenia akcyzowego do określonej kwoty. 
Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, właściwy naczelnik urzędu skarbowego zwalnia podmiot prowadzący skład podatkowy z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, jeżeli podmiot ten spełnia następujące warunki:

  1. ma swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju;
  2. stosuje procedurę zawieszenia poboru akcyzy co najmniej od roku;
  3. jego sytuacja finansowa i posiadany majątek zapewniają wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych;
  4. nie posiada zaległości z tytułu cła i podatków stanowiących dochód budżetu państwa, opłaty paliwowej oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz nie jest wobec niego prowadzone postępowanie egzekucyjne, likwidacyjne lub upadłościowe;
  5. zobowiązał się do zapłacenia, na pierwsze pisemne żądanie właściwego naczelnika urzędu skarbowego, kwoty akcyzy oraz kwoty opłaty paliwowej, przypadających do zapłaty z tytułu powstania zobowiązania podatkowego oraz obowiązku zapłaty opłaty paliwowej.

Należy zaznaczyć, że warunki określone w pkt. 2 i 3 nie mają zastosowania do rolników prowadzących skład podatkowy, w którym są wykonywane, zgodnie z ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, wyłącznie czynności polegające na wytwarzaniu na własny użytek estru lub czystego oleju roślinnego, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 11 lit. c tej ustawy.
Podkreślenia wymaga fakt, że zwolnienia nie stosuje się w przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy lub objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie. Zwolnienie to może być stosowane w przypadku przemieszczania rurociągiem ropopochodnych wyrobów akcyzowych pomiędzy składami podatkowymi prowadzonymi przez ten sam podmiot na terytorium kraju.
Zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, zgodnie z art.64 ust. 3 ww. ustawy, jest udzielane na czas oznaczony, nie dłuższy niż 2 lata, w drodze decyzji, na pisemny wniosek podmiotu. Na pisemny wniosek zwolnionego podmiotu zwolnienie może być przedłużone, w drodze decyzji, na kolejne okresy nie dłuższe niż 2 lata. Wniosek powinien zawierać dane dotyczące podmiotu i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, w szczególności imię i nazwisko lub nazwę, adres zamieszkania lub siedziby podmiotu, a także określenie przewidywanych maksymalnych kwot zobowiązań podatkowych oraz opłat paliwowych, podlegających zabezpieczeniu akcyzowemu oraz terminu, na jaki zwolnienie ma być udzielone lub przedłużone. Wniosek o udzielenie zwolnienia, składany przez podmiot prowadzący skład podatkowy, powinien zawierać ponadto określenie rodzaju działalności prowadzonej przez podmiot w składzie podatkowym. Do wniosków o zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego załącza się dokumenty potwierdzające spełnienie warunków określonych w art. 64 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Sposób dokumentowania spełnienia tych warunków określają przepisy § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 15 grudnia 2014 roku w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 923).
Zgodnie z § 2 ust. 1 dokumentami potwierdzającymi spełnienie warunków określonych w art. 64 ust. 1 ustawy są:

  1. w zakresie potwierdzenia siedziby lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju - oświadczenie o numerze w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
  2. w zakresie warunku stosowania procedury zawieszenia poboru...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.