Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKCYZA

27 sierpnia 2019

NR 93 (Wrzesień 2019)

Zwrot akcyzy w przypadku czasowej rejestracji pojazdu w Polsce

0 1071

Czy jest możliwy zwrot akcyzy z tytułu eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu osobowego, który został zarejestrowany na terytorium kraju jedynie czasowo w celu wywozu za granicę?

Odpowiedź

Zgodnie z art. 107 ustawy o podatku akcyzowym podmiot, który nabył prawo rozporządzania jak właściciel samochodem osobowym niezarejestrowanym wcześniej na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego, lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa albo eksport są realizowane, ma prawo do zwrotu akcyzy na wniosek złożony właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego.  

Uzasadnienie

Podmiot, który zwraca się z wnioskiem o zwrot akcyzy, zobowiązany jest posiadać dokumenty potwierdzające dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu, którymi są w szczególności: dokumenty przewozowe, celne, faktura i specyfikacja dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z dostawą wewnątrzwspólnotową albo eksportem (art. 107 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym).
Przesłankami do zwrotu podatku akcyzowego są:

  • nabycie prawa do rozporządzania samochodem jak właściciel,
  • dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu we własnym imieniu lub zlecenie we własnym imieniu realizacji tych czynności,
  • brak zarejestrowania samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
  • zapłata akcyzy od samochodu osobowego na terytorium kraju,
  • złożenie wniosku właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie roku od dokonania WDT lub eksportu tego samochodu.

Kwestią budząca wątpliwości jest przesłanka „niezarejestrowania wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego” zawarta w treści art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, w której ustawodawca odwołuje się do instytucji rejestracji samochodu osobowego wyrażonej w przepisach ustawy z dnia 
20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 74 ust. 2  ustawy - Prawo o ruchu drogowym - ustawodawca przewidział dwa rodzaje rejestracji czasowej:
a) z urzędu - po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu; oraz
b) na wniosek właściciela pojazdu - w celu umożliwienia:

  • wywozu pojazdu za granicę,
  • przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy. 

W orzecznictwie sądów administracyjnych oraz interpretacjach organów podatkowych można zauważyć rozbieżne stanowiska w sprawie zwrotu podatku akcyzowego związanego z dostawą wewnątrzwspólnotową samochodów osobowych.
Z literalnego brzmienia art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym wynika, że zwrot przysługuje wyłącznie podmiotom dokonującym wewnątrzwspólnotowej dostawy lub eksportu niezarejestrowanych wcześniej samochodów, co oznacza, że nawet czasowa rejestracja wyłącza prawo do uzyskania zwrotu. Rozbieżności interpretacyjne wśród organów podatkowych dotyczą rejestracji czasowej w celu umożliwienia wywozu pojazdu za granicę. Przedmiotowa rozbieżność dotyczy merytorycznej oceny przesłanek, których skutkiem jest odmowa bądź realizacja zwrotu podatku akcyzowego. 
Stanowiska organów podatkowych jak i sądów administracyjnych na przestrzeni ostatnich lat  w przedmiocie sprawy były i są rozbieżne. Stanowisko wyrażone miedzy innymi w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPP3/443-546/10/PH z 19.10.2010r. oraz D...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.