Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zwrot podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu osobowego

Artykuły | 31 maja 2021 | NR 114
0 733

Wnioskiem zwróciłem się do naczelnika urzędu skarbowego o zwrot zapłaconego podatku akcyzowego od samochodu osobowego. Do wniosku załączyłem: 
•    umowę kupna-sprzedaży,
•    kserokopię dowodu wpłaty podatku akcyzowego,
•    kserokopię dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju.
Organ odmówił mi zwrotu, bo w wyniku weryfikacji stwierdził, że zarejestrowałem samochód w kraju. Czy faktycznie nie miałem prawa do zwrotu akcyzy?


 

ODPOWIEDŹ
Tak, organ podatkowy prawidłowo postąpił odmawiając Panu zwrotu podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu osobowego z uwagi na wcześniejszą rejestrację pojazdu w kraju.

UZASADNIENIE
Zasady dotyczące opodatkowania podatkiem akcyzowym samochodów osobowych określa ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Stosownie do treści art. 100 ust. 1 i ust 3 ustawy  przedmiotem opodatkowania akcyzą jest import, wewnątrzwspólnotowe nacie a także pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju. Zgodnie 
z art. 107 ust. 1 ustawy podmiotowi, który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel i który dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa albo eksport są realizowane, przysługuje zwrot akcyzy na wniosek, złożony właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego.
Z treści przytoczonego przepisu wynika zatem wprost, iż przesłankami zwrotu podatku akcyzowego są: 

  • nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, 
  • dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu lub zlecenie we własnym imieniu realizacji tych czynności, 
  • brak zarejestrowania samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami  o ruchu drogowym, 
  • zapłata akcyzy od samochodu osobowego na terytorium kraju, 
  • złożenie wniosku właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, 
  • zachowanie terminu jednego roku do złożenia wniosku, liczonego od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego.

Dla pozytywnego rozpoznania wniosku o zwrot podatku akcyzowego konieczne jest, aby wszystkie przesłanki zostały spełnione łącznie. Sformułowane w tym przepisie warunki odnoszą się zarówno do samochodu, jak i do podmiotu ubiegającego się o zwrot akcyzy oraz do wymogów formalnych samego wniosku. Podmiot ubiegający się o zwrot akcyzy musi też posiadać dokumenty potwierdzające dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu. Odnosząc się natomiast do wymogów wniosku, to wniosek ten powinien być złożony właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w terminie roku od dnia dokonania dostawy oraz spełniać wymagania art. 107 ust. 3 i 4 ustawy. Zgodnie z tymi przepisami podmiot ten jest obowiązany posiadać dokumenty potwierdzające dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu, którymi są w  szczególności: dokumenty przewozowe, celne, faktura i specyfikacja dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z dostawą wewnątrzwspólnotową albo eksportem.
Do wniosku o  zwrot załącza się dowód zapłaty akcyzy na terytorium kraju lub fakturę z  wykazaną kwotą akcyzy oraz w/w dokumenty.
Stosownie do art. 107 ust. 5 ustawy organami podatkowymi właściwymi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo e...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.