15 maja 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący opodatkowania VAT udostępniania kierowcom imiennych kart paliwowych (C-235/18 Vega International Car Transport and Logistic – Trading GmbH). TSUE uznał, że udostępnienie kart paliwowych stanowi usługę finansową zbliżoną do udzielenia kredytu.
Austriacka spółka Vega International wydawała imienne karty paliwowe (m.in. kierowcom polskiej spółki zależnej Vega Poland), które uprawniały do bezgotówkowego zakupu paliwa na stacjach jednego koncernu. Polscy dostawcy paliwa wystawiali na spółkę austriacką faktury z wykazanym podatkiem VAT, które co miesiąc były refakturowane na Vega Poland powiększone o 2% opłatę.
Najistotniejszą kwestią dla TSUE była rola podmiotu udostępniającego karty paliwowe, tj. czy jest to podmiot dokonujący dostawy paliwa w łańcuchu dostaw, czy wystawca karty świadczy usługę kredytowania. W tej sprawie TSUE nie wskazał, że nie ma mowy o dostawie towarów, ponieważ Vega International nie dysponuje paliwem jak właściciel. Paliwo jest nabywane bezpośrednio od dostawców przez Vega...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 12 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.