Urząd skarbowy, przy sprawdzaniu naszego JPK zauważył, że podatnik (nasz kontrahent), nie jest czynnym podatnikiem VAT i wysłał do nas informację o konieczności korekty deklaracji VAT i pliku JPK. Zgodnie z wyrokiem TSUE z 22 grudnia 2010 roku w sprawie C-438/09 przysługuje nam odliczenie VAT z faktury wystawionej przez podmiot niezarejestrowany. Jest to jednak wyrok z 2010 roku, kiedy nie było obowiązku wysyłania JPK. Czy będziemy musieli korygować deklarację VAT-7 oraz JPK? Jak możemy udokumentować to zdarzenie przed organem kontrolującym aby nie korygować deklaracji i korzystać z możliwości odliczenia?
ODPOWIEDŹ
Nie są Państwo zobowiązani do korekty deklaracji VAT i korekty pliku JPK. Zdaniem Redakcji, do faktury i do rejestrów wystarczające będzie dołączenie notatki, w której powołane są wyroki i zaprezentowane stanowisko Podatnika.
UZASADNIENIE
Uprawnienie do korekty wynika z art.81 §1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Natomiast zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że organ podatkowy określi je w innej wysokości (art.99 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług). Korektę deklaracji składają Państwo w wyniku stwierdzenia błędu w rozliczeniu. Organ podatkowy może zmienić Państwa rozliczenie jedynie w trybie decyzyjnym.
Jednocześnie przedsiębiorcy prowadzący ewidencje VAT przy użyciu programu komputerowego mają obowiązek przekazywać co miesiąc - bez wezwania organu podatkowego - informacje o ewidencji w formie JPK (JPK_VAT). Obowiązek ten wynika z art.82 §1b Ordynacji podatkowej. Błędy w przekazywanych co miesiąc informacjach JPK_VAT należy wyeliminować poprzez przesłanie poprawnego pliku. Organ podatkowy może jedynie przesłać informację, w której wskazuje m.in. że podatnik uwzględnił fakturę wystawioną przez podmiot niebędący czynnym podatnikiem VAT. Organ podatkowy informuje o stwierdzonych nieprawidłowościach oraz wskazuje na konieczność sprawdzenia pliku JPK i złożenia wyjaśnień. W sytuacji, gdy podatnik uzna, że plik JPK jest prawidłowy, nie ma obowiązku przesłania jego korekty.
W Państwa przypadku, wg organu podatkowego, błędne jest rozliczenie faktury od podatnika, który nie jest zarejestrowany do VAT. Jednak z licznych orzeczeń oraz z powołanego przez Państwa wyroku wynika, że nie mogą być Państwo pozbawieni prawa do odliczenia podatku w sytuacji, gdy kontrahent nie był zarejestrowany do VAT. We wskazanym wyroku Trybunał orzekł, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku od wartości dodanej zapłaconego z tytułu nabycia usług wykonanych przez innego podatnika niezarejestrowanego jako podatnik podatku od wartości dodanej, w sytuacji gdy faktury zawierają wszystkie informacje wymagane Dyrektywą, a w szczególności zawierają informacje niezbędne do ustalenia tożsamości osoby, która wystawiła te faktury, oraz rodzaju wykonanych usług. W Państwa przypadku odliczenie jest prawidłowe i nie ma obowiązku korekty JPK. Dlatego też nie ma również obowiązku złożenia korekty deklaracji VAT.
Co do dokumentacji wymaganej w takim przypadku – przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie precyzują jak udokumenować powstałą sytuację. Zdaniem Redakcji, do faktury i do rejestrów wystarczające będzie dołączenie notatki, w której powołane są wyroki i zaprezentowane stanowisko Podatnika.
Jan Falkowski
Podstawa prawna: art.99 ust.12 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art.81 §1 i art.82 §1b ustawy z 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa.