Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

30 września 2013

Brak obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z kradzieżą samochodu

0 857

Podatnik nie ma obowiązku korygowania podatku naliczonego odliczonego przy zakupie samochodu w związku z jego kradzieżą oraz faktem otrzymania z tego tytułu odszkodowania.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 10 lipca 2013 roku nr ITPP1/443-361/13/KM.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w sierpniu 2012 roku, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia, zakupił samochód osobowy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W tym samym miesiącu nabyty samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz został odliczony podatek VAT w wysokości 60% kwoty podatku należnego.

W październiku 2012 roku samochód ten został skradziony, co zostało natychmiast zgłoszone na Policję i do ubezpieczyciela. W listopadzie 2012 roku Policja umorzyła dochodzenie z powodu niewykrycia sprawcy, a na podstawie postanowienia Policji ubezpieczyciel wypłacił Podatnikowi odszkodowanie za skradziony samochód w kwocie netto wartości pojazdu.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy jest zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT odliczonego przy zakupie samochodu, który następnie został skradziony, a ubezpieczyciel pokrył szkodę do wysokości netto skradzionego pojazdu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów organ podatkowy stwierdził, iż ustawa o podatku od towarów...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.