Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

29 października 2018

Brak prawa do zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do nabytych usług elektrycznych

0 1097

Podatnik dokonujący świadczenia usług elektrycznych, który nie występuje jako podwykonawca obowiązany jest do wystawienia faktury na zasadach ogólnych.

Stanowisko Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 21 września 2018 roku nr 0115-KDIT1-3.4012.409.2018.3.BJ

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca (Spółka) – czynny podatnik VAT – wykonuje na rzecz swojego kontrahenta usługę kompleksową klasyfikując ją według PKWiU do symbolu 33.20.60., jako „usługi instalowania systemów do sterowania procesami przemysłowymi”. W celu wykonania tej usługi nabywa też usługi specjalistyczne (np. usługi elektryczne) od podmiotów zewnętrznych.

Czy Spółka otrzymując fakturę na zakupione usługi elektryczne w trybie „odwrotne obciążenie”, ma obowiązek (powinna) rozliczyć podatek VAT w trybie „odwrotnego obciążenia”?

Stanowisko Dyrektora

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9;

  2. usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Według art. 17 ust. 1h ustawy, w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy przepis ust. 1 pkt 8 stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

Załącznik nr 14 do ustawy zawiera (w poz. 2-48) zamkniętą listę usług identyfikowanych przy pomocy Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), podlegających mechanizmowi odwrotnego obciążenia w przypadku świadczenia tych usług przez podwykonawców.

Wskazać w tym miejscu należy, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „podwykonawca”, w związku z tym dla prawidłowego rozumienia tego terminu wystarczające będzie posłużenie się powszechnym jego znaczeniem wynikającym z wykładni językowej. Zgodnie z definicją zawartą w internetowym wydaniu Słowniku języka polskiego, podwykonawca to firma lub osoba wykonująca pracę na zlecenie głównego wykonawcy.

Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy, w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego. 

Powołane regulacje ustawy wprowadzają mechanizm polegający na przeniesieniu obowiązku rozliczania podatku od towarów i usług na podatnika, na rzecz którego wykonana została ściśle określona usługa.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy prawa, ustalenie czy dana usługa podlega rozliczeniu z zastosowaniem mechanizmu „odwrotnego obciążenia” na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy, czy też zastosowanie będzie miała ogólna zasada rozliczenia podatku – ma charakter indywidualny. Oznacza to, że w każdej sytuacji należy zbadać, czy spełnione są następujące warunki:

  • usługodawcą usługi jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

  • usługobiorcą usługi jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

  • dana usługa jest usługą wymienioną w załączniku nr 14 do ustawy oraz

  • usługa ta jest świadczona przez podwykonawcę.

Dla zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia wszystkie wymienione powyżej warunki muszą być spełnione łącznie. W konsekwencji niespełnienie chociażby jednego z tych warunków eliminuje zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia.

Zatem z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, aby Wnioskodawca na podstawie zawartej umowy ze swoim kontrahentem (...) świadczył usługi wymienione w zał. nr 14 w charakterze Głównego Wykonawcy. Wnioskodawca jednoznacznie wskazał, że swoje usługi (w skład której wchodzą nabywane usługi elektryczne) klasyfikuje do symbolu PKWiU 33.20.60. Zatem podmioty od których Wnioskodawca nabywa usługi, podzlecając im prace elektryczne nie stają się podwykonawcami tych usług w myśl art. 17 ust. 1h ustawy.

Z uwagi na powyższe w analizowanym przypadku nie zostają spełnione przesłanki warunkujące zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy.

Podstawa prawna: art. 17 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.