Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży kartonowych papierowych składanych modeli. Sprzedaż jest prowadzona następująco: 1. Dla firm dokumentowana fakturami 2. Dla osób fizycznych udokumentowana prowadzoną ewidencją sprzedaży bezrachunkowej 3. Dla osób fizycznych - sprzedaż internetowa udokumentowana wydrukami transakcji sprzedażowych, gdzie widnieją numery transakcji (allegro) i jest dostęp do danych kupujących oraz wydruków bezpośrednio ze strony internetowej gdzie uwidocznione są dane kupujących. Sprzedaż wymieniona w pkt 3 korzysta ze zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej na podstawie pkt 39 - część II załącznika do rozporządzenia o kasach fiskalnych. Czy do limitu 20 000 (z racji sprzedaży wymienionej w pkt 2) powinnam doliczyć sprzedaż z punktu 3.
ODPOWIEDŹ
Tak, do limitu należy zaliczyć cały obrót uzyskany ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, tj. wszystkie rodzaje prowadzonej sprzedaży na rzecz tych osób.
UZASADNIENIE
Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zwolnienie z obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej ze względu na wysokość obrotów obowiązujące nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2018 roku ma zastosowanie do podatników, u których kwota obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz w/w osób, jeżeli kwota obrotu z tego tytułu nie przekroczyła, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 złotych. Tak więc, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Aby prawidłowo wyznaczyć termin ewidencjonowania obrotu na kasie fiskalnej, należy zsumować całą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych niezależnie od sposobu dokumentowania tej sprzedaży czy sposobu dokonywania sprzedaży.
Z tej sumy obrotu nie podlega zatem wyłączeniu sprzedaż towarów i usług, które na mocy rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, jako wymienione w załączniku do rozporządzenia zostały przedmiotowo zwolnione z obowiązku ewidencjonowania.
Do limitu 20 000 zł należy wziąć pod uwagę obrót uzyskany ze sprzedaży wszystkich czynności wykonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (wszystkie rodzaje prowadzonej sprzedaży).
Karol Zen
Podstawa prawna: art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o o podatku od towarów i usług, § 2 ust. 1 i 2, § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.