Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

1 grudnia 2018

Czy będąc podatnikiem VAT w działalności jako osoba fizyczna muszę od razu rozliczać VAT w powstającej spółce cywilnej

0 1093

Przedsiębiorca, funkcjonujący w obrocie gospodarczym jako jednoosobowy podmiot jest czynnym podatnikiem VAT, co wynika z faktu iż w danym roku podatkowym poniósł duże wydatki na wytworzenie nieruchomości. Ze względu na nowe możliwości zarobkowania zawarł umowę spółki cywilnej z kolegą. Czy w przypadku, w którym ten sam przedsiębiorca, jako osoba fizyczna, jest już czynnym podatnikiem VAT, to będzie zmuszony opodatkowywać podatkiem VAT transakcje wykonywane przez spółkę cywilną?

ODPOWIEDŹ

Nowo powołana spółka cywilna nie będzie obowiązana do naliczania podatku należnego od dokonywanych transakcji sprzedażowych z tego względu, że jej wspólnik jest podatnikiem VAT jako osoba fizyczna. Spółka cywilna jest umową cywilnoprawną, to ma swój własny status podatkowy w podatku VAT. Spółka cywilna będzie zobowiązana rozliczać VAT, gdy przekroczy przewidziany prawem limit obrotów albo dokona czynności sprzedaży, które spowodują obowiązek rejestracji.

UZASADNIENIE

Na wstępie należy podkreślić, że każda osoba fizyczna może w obrocie gospodarczym występować w różnych rolach, chyba że przepisy szczegółowe prawo takie ograniczają (np. nie każdy może wykonywać czynność doradztwa podatkowego, gdyż jest to czynność licencjonowana). W omawianym przypadku osoba fizyczna prowadzi działalność w formie jednoosobowego przedsiębiorcy i jednocześnie ma status czynnego podatnika VAT. Przedsiębiorca może stać się czynnym podatnikiem VAT trojako:

  • a) zarejestruje się jako czynny podatnik VAT i będzie naliczał od sprzedaży podatek należny,

  • b) przekroczy limit obrotu 200.000 zł w odniesieniu do całego roku albo w proporcji do okresu prowadzonej działalności w zakresie czynności opodatkowanych VAT,

  • c) wykona czynności określone w art.113 ust.13 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.), co nie jest związane z wysokością obrotu.

W tym przypadku osoba fizyczna funkcjonuje oddzielnie jako jednoosobowy przedsiębiorca oraz oddzielnie jako wspólnik spółki cywilnej. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest już czynnym podatnikiem VAT, natomiast w przypadku spółki cywilnej ma następujące możliwości:

  • a) może zarejestrować spółkę cywilną ja...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.