Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

1 maja 2018

Czy Gmina po centralizacji ma obowiązek zwrotu nadwyżki VAT naliczonego swoim jednostkom

0 1033

Czy Gmina po centralizacji ma obowiązek zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym zakładowi budżetowemu i innym swoim jednostkom, podlegającym centralizacji? Przed centralizacją urząd skarbowy zwracał VAT na konto zakładu. Są to znaczne kwoty, mające wpływ na budżet zakładu.

ODPOWIEDŹ

Gmina, w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, nie ma obowiązku zwrotu nadwyżki podatku swoim zakładom i innym jednostkom.

UZASADNIENIE

Po centralizacji rozliczeń, samorządowe jednostki budżetowe, jak i samorządowe zakłady budżetowe nie posiadają już statusu podatnika podatku VAT odrębnego od jednostki organizacyjnej, która je utworzyła. Gmina, której zakłady i jednostki organizacyjne rozliczały VAT jako odrębni podatnicy, wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki swoich zakładów i jednostek.

Zgodnie z art.87 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o  której mowa w  art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Natomiast zwrot różnicy podatku, z  zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez  podatnika na  rachunek bankowy podatnika (...)

Po centralizacji Gmina  wraz z jej jednostkami stanowi całość tzn.  tylko Gmina jest podatnikiem, a obroty poszczególnych jednostek organizacyjnych są rozliczane w jednej tzw. skonsolidowanej deklaracji składanej przez jednostkę samorządu terytorialnego, która je utworzyła - w tym przypadku przez Gminę. Skonsolidowana deklaracja generuje zatem tylko jedną kwotę do zwrotu. Zwrot podatku z urzędu skarbowego następuje na konto Gminy, bowiem to Gmina jest podatnikiem.

Rozliczenia pomiędzy jednostkami a Gminą mogą opierać się na uregulowaniach wewnętrznych. Jednak wszelkie czynności pomiędzy nimi, są czynnościami o charakterze wewnętrznym i nie podlegają już  ustawie o VAT.

Może zdarzać się, że jednostka budżetowa obciąża swoją gminę kosztami, lub gmina obciąża tę jednostkę z tytułu odpłatnych świadczeń, jednak czynności te nie podlegają VAT. Jednostka budżetowa i zakład budżetowy  są elementem Gminy, więc nie może istnieć żaden stosunek prawny pomiędzy gminną jednostką budżetową a samą Gminą. Tym samym też, w świetle ustawy o VAT, Gmina nie ma obowiązku zwrotu nadwyżki podatku swoim zakładom i innym jednostkom.

  Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.87 ust.1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.