Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

1 stycznia 2014

Czy koszty transportu również mogą być objęte odwrotnym obciążeniem

0 872

Klient kupuje u nas produkty z załącznika 11 do ustawy o VAT, ale nie ma własnego transportu i my mu je zawozimy. Czy możemy koszty transportu wliczyć w cenę tych towarów i również objąć odwrotnym obciążeniem? Wówczas cena dla danego klienta będzie wyższa niż u innych klientów.

ODPOWIEDŹ

Tak, dokonując dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy można do ceny wliczyć koszty transportu i zastosować zasadę odwrotnego obciążenia do łącznej wartości sprzedaży.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 7 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług podatnikiem jest prowadząca działalność gospodarczą osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna nabywająca towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli dokonującym jego dostawy jest podatnik niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego od VAT, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem przewidzianym dla dostawy towarów używanych.

Zgodnie z art.29a ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej łącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Podstawa opodatkowania obejmuje również:

1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Z przytoczonych przepisów wynika, że w przypadku dokonywanych przez podatnika dostaw towarów za podstawę opodatkowania należy uznać całość świadczenia pieniężnego pobieranego od nabywcy. Oznacza to, że do podstawy opodatkowania w przypadku dokonywanych dostaw można wliczyć także inne elementy będące elementami składowymi świadczenia zasadniczego (tj. dostawy towarów) stanowiące kwotę należną sprzedawcy. Jeżeli zatem, dostawca obciąża nabywcę dodatkowymi kosztami np. kosztami transportu towarów, a w konsekwencji koszty te zwiększają kwotę należną z tytułu transakcji, to można je traktować...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.