O incydentalnym charakterze czynności w prowadzonej działalności gospodarczej, decyduje niewielki udział zaangażowanych środków oraz to czy czynności te nie są konieczne do głównej działalności gospodarczej. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 7 stycznia 2016 roku (sygn. I SA/Kr 1734/15).
Spółka zajmująca się prowadzeniem serwisów internetowych, udzielała także za wynagrodzeniem gwarancji na rzecz innych podmiotów z grupy, do której należy. Łączne wynagrodzenie z tytułu wszystkich udzielonych gwarancji stanowiło niewielki procent jej obrotu. Umowa spółki przewiduje, że do przedmiotu jej działalności zalicza się również działalność holdingów finansowych.
Spółka wystąpiła w interpretacji indywidualnej z zapytaniem czy była zobowiązana do uwzględniania przy obliczaniu proporcji (art. 90 ustawy o VAT) otrzymanego wynagrodzenia z tytułu udzielonych gwarancji. Jej zdaniem usługi udzielania gwarancji miały charakter sporadyczny w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT w brzmieniu z dnia 31 grudnia 2010 roku i tym samym obrót z tytułu tej czynności nie powinien być uwzględniany dla celów obliczenia proporcji. Spółka zwróciła uwagę, że wyłączenie z proporcji czynności sporadycznych przewidziane w ustawie o VAT, stanowiło implementację art. 174 ust. 2 lit. B Dyrektywy 112, gdzie pojęcie „incydentalności” odnosi się nie tyle do samej częstotliwości zdarzenia, co raczej do jego poboczności względem zasadniczej działalności podatnika.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe uzasadniając, że czynności udzielania gwarancji są częścią zasadniczej działalności gospodarczej spółki - uzyskane wynagrodzenie wpisuje się w całokształt działalności podatnika, a czynności noszą cechy powtarzalności i mają charakter planowany.
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zaskarżoną przez Spółkę interpretację, przychylając się do jej zdania. Sąd wskazał, iż o sporadycznym (pomocniczym) charakterze czynności decyduje zestawienie różnych kryteriów: wartość, ilość, częstotliwość i wielkość zaangażowanych środków w odniesieniu do całokształtu działalności podatnika, by tego rodzaju czynności nie zniekształcały obrazu istoty działalności danego podmiotu.
Z zapisów umowy spółki o działalności holdingu finansowego nie można wnioskować, że jedną z form jej działalności było udzielanie gwarancji. O sporadycznym - incydentalnym charakterze czynności w przedmiotowej sprawie zadecydował niewielki udział zaangażowanych w nie środków oraz fakt, że ta działalność nie była konieczna do głównej działalności gospodarczej.