Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , JPK

23 stycznia 2017

Dane zawarte w ewidencji sprzedaży VAT

0 1141

Gmina wystawia faktury sprzedaży podczas odczytu liczników dla osób fizycznych za usługę odbioru ścieków. Natknęłam się ostatnio na informacje, że od 1 stycznia 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która rozszerza zakres danych zawartych w ewidencji prowadzonej dla celów podatku VAT o NIP nabywcy. Tym samym zmianie ulega struktura JPK_VAT - zostaje rozbudowana o pole NIP nabywcy. Czy osoby fizyczne nie prowadzące żadnej działalności gospodarczej muszą podawać NIP?

ODPOWIEDŹ

Nie, zdaniem Redakcji osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nadal nie mają obowiązku podawania NIP przy zakupie usług.

UZASADNIENIE

Przepis art.109 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 roku, nakłada na podatników obowiązek prowadzenia ewidencji zawierającej „dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. Ewidencja powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.” Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie są zidentyfikowane na potrzeby podatku od towarów i usług czy też podatku od wartości dodanej, nie posiadają również obowiązku dokonania takiej rejestracji. W związku z tym, osoby te nie posiadają numeru, o którym mowa w art.109 ust.3 ustawy o VAT, a zatem Państwo jako usługodawca nie macie obowiązku wykazywania tego numeru na wystawianych fakturach ani w ewidencjach prowadzonych na potrzeby podatku od towarów i usług.

Prawdą jest, że w nowej strukturze pliku JPK, obowiązującej od 1 stycznia 2017 roku, pole „NrKontrahenta”, oznaczające NIP nabywcy, jest polem obowiązkowym, jednak w zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów broszurze informacyjnej dotyczącej struktury JPK_VAT(2) pole to jest zdefiniowane jako „numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej” oraz dodano informację, że „W przypadkach, w których zgodnie z ustawą podanie numeru nie jest wymagane, należy wpisać „brak” (strona 8 broszury). W związku z tym, że w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej podanie przedmiotowego numeru nie jest obowiązkowe, w opisanej w pytaniu sytuacji pole to może, zdaniem Redakcji, zostać uzupełnione słowem „brak”.

Ewa Konarska

Podstawa prawna: art.109 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.