Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

1 grudnia 2013

Dostawa narzędzi z Hiszpanii dokonana przez kontrahenta z Izraela

0 904

Od kontrahenta z Izraela otrzymaliśmy fakturę za narzędzia do maszyny. Narzędzia te otrzymaliśmy bezpośrednio z Hiszpanii. Transport organizował wystawca faktury. Kontrahent nie jest zarejestrowany dla celów podatkowych w żadnym kraju europejskim. Domyślamy się, że jakaś firma w Hiszpanii produkuje te narzędzia, ale nie mamy takiej pewności. Czy transakcja ta podlega opodatkowaniu VAT i jak należy ją ująć w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE?

ODPOWIEDŹ

Z treści pytania nie można wywnioskować w jaki sposób zakupione przez Państwa narzędzia znalazły się na terytorium Hiszpanii, czy były one wysłane z Izraela, czy być może izraelski dostawca zakupił je od innego podatnika na terytorium Unii Europejskiej. Brak dostatecznej wiedzy powoduje, że nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie.

Snują Państwo domysły, że prawdopodobnie izraelski dostawca zakupił przedmiotowe narzędzia od podatnika hiszpańskiego, zorganizował transport i dostarczył je do Państwa firmy w Polsce. Gdyby rzeczywiście tak było, mielibyśmy do czynienia z transakcją łańcuchową o której mowa w art.7 ust.8 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU). Z cytowanego przepisu ustawy wynika, że w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, wówczas uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Miejsce dostawy towaru w przypadku transakcji łańcuchowych określa art.22 ust.2 UPTiU, który mówi, że w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie. Dostawę towarów, która:

1) poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów;

2) następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów (art.22 ust.3 UPTiU)

Z treści pytania wiadomo, że transport organizuje dostawca z Izraela, dlatego też dostawą „ruchomą” byłaby dostawa pomiędzy podatnikiem hiszpańskim a podatnikiem izraelskim, natomiast dostawa pomiędzy podatnikiem izraelskim a polskim nabywcą byłaby dostawą „nieruchomą”, opodatkowaną w Polsce. Gdyby rzeczywiście tak było, wówczas dostawę od kontrahenta izraelskiego należałoby opodatkować zgodnie z art.17 ust.1 pkt.5 UPTiU. Z treści tego przepisu wynika, że jeżeli dokonującym dostawy towarów na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, wówczas obowiązek rozliczenia podatku należnego ciąży na nabywcy towaru. Transakcję taką należałoby wówczas wykazać w pozycji 31 i 32 deklaracji VAT-7 oraz nie wykazywałoby się jej w deklaracji VAT-UE.

Niestety, stan posiadanej wiedzy jest niewystarczający, aby móc stwierdzić, że faktycznie mamy do czynienia z łańcuchem dostaw, dlatego też musimy przyjąć, że mamy do czynienia tylko z pojedynczą dostawą.

Zgodnie z postanowieniami art.9 UPTiU przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz, pod warunkiem, że:

1) nabywcą towarów jest:

a) podatnik, o którym mowa w art.15 UPTiU, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, z zastrzeżeniem art.10 UPTiU,

2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z tym, że w Państwa przypadku towary są wysyłane z terytorium Hiszpanii do Polski, dostawca towarów jest podatnikiem z siedzibą w Izraelu a nabywca towaru jest polskim podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby VAT-UE, to niewątpliwi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.