Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Dokonaliśmy nabycia części składowych do montażu wiaty od kontrahenta z Unii. Faktura od naszego kontrahenta zawiera dwie pozycje: części składowe do wiaty oraz usługa montażu wiaty. Jak należy dokonać zadeklarowania tego zakupu? Czy całość stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie? Czy też powinniśmy przyjąć, że nabyliśmy towar stanowiący wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz usługę stanowiącą import usług?

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej sytuacji należy uznać, że dokonaliście Państwo transakcji polegającej na nabyciu towaru wraz z montażem, która nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ani importu usług na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Taki rodzaj transakcji został określony w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Z zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) wynika, że miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Przy czym nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Zatem z analizy wskazanego przepisu wynika, że jeśli Państwo dokonaliście nabycia elementów części składowych do montażu wiaty, przy czym wiata ta jest montowana na terytorium Polski przez dostawcę, a montaż ten nie stanowi prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem to miejsce opodatkowania tej transakcji należałoby ustalić zgodnie z wyżej cytowanym art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Reasumując należy uznać, iż wskazany rodzaj transakcji nie będzie stanowił wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ustawy o VAT, lub też jak Państwo piszecie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (poz. 1 faktury) oraz importu usług w pozostałej części, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT. Jeżeli dostawcą instalowanych części składowych jest kontrahent nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski to obowiązek rozliczenia tej transakcji ciąży na Państwa Spółce.

Obowiązek ten wprost wynika z regulacji zawartej w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. W myśl wskazanego przepisu podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.