Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

31 października 2013

Dostawa towaru do Belgii na rzecz kontrahenta z Anglii

0 843

Kontrahent z Anglii, posiadający ważny numer VAT-UE, zakupił towar w Polsce. Zakupiony towar odbiera przewoźnik i wywozi do Belgii. Czy powinniśmy rozpoznać wewnątrzwspólnotową dostawe towarów? Posiadamy potwierdzenie wywozu towarów w postaci listu przewozowego.

ODPOWIEDŹ

W myśl przepisów ogólnych zawartych w art.13 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, pod warunkiem, że:

  • nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju,

  • dokonującym dostawy jest podatnik, zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art.97 UPTiU.

Zakładam, że Państwa firma jest podatnikiem VAT-UE. W związku z tym, że nabywca towaru jest podatnikiem VAT-UE zarejestrowanym w Anglii, natomiast towary zostają wywiezione z Polski na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej (do Belgii), to niewątpliwie w opisanej przez Państwa sytuacji dochodzi do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Z przywołanych powyżej przepisów nie wynika bowiem, że towary w ramach transakcji WDT muszą zostać faktycznie dostarczone do kraju nabywcy (Anglii), wystarczy, że miejsce zakończenia transportu znajduje się na terenie innego niż Polska państwa członkowskiego UE (Belgia). Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych (WTT) lub przy transakcjach łańcuchowych.

Istotną kwestią pozostaje opodatkowanie dokonanej przez Państwa transakcji WDT. Zgodnie z postanowieniami art.42 ust.1 UPTiU, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem, że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej;

  2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;

  3. podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE.

W związku z tym, że, jak wynika z treści pytania, wywozu towarów z Polski do Belgii ma dokonać firma spedycyjna (przewoźnik), zgodnie z zapisem art.42 ust.3 UPTiU wystarczającymi dowodami potwierdzającymi wywóz towarów na terytorium innego państwa członkowskiego są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

  1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.