Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

4 maja 2015

Egzekucja zaległości VAT z kredytu znajdującego się na rachunku bankowym

0 810

Zalegam w płatnościach VAT. Urząd zajął mój rachunek bankowy, a bank chce mi przelać na zajęte konto gotówkę z zaciągniętego kredytu. Czy zajęcie urzędu obejmie również pieniądze przekazane przez bank z tytułu kredytu.

ODPOWIEDŹ

W sytuacji powstania zaległości VAT organ podatkowy podejmuje kroki zmierzające do wykonania przez Podatnika ciążącego na nim obowiązku. W przypadku braku zapłaty VAT, należność ta dochodzona jest w trybie egzekucji administracyjnej.

Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego jest jednym ze środków egzekucyjnych, które są stosowane przez organ egzekucyjny urzędu skarbowego. Egzekucja z wierzytelności znajdujących się na rachunku bankowym obejmuje środki pieniężne należące do Podatnika, które wpłynęły na wszystkie rachunki bankowe w danym banku, do wysokości kwoty wynikającej z zawiadomienia o zajęciu i nie ma znaczenia z jakiego źródła środki te pochodzą. Tak więc środki pieniężne, które wpłynęły na rachunek bankowy z tytułu zaciągniętego kredytu, także będą podlegały egzekucji.

UZASADNIENIE

Zaległości z tytułu VAT zgodnie z art. 2 § 1 pkt 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.) podlegają egzekucji administracyjnej, w wyniku której organ egzekucyjny urzędu skarbowego poprzez stosowanie środków przymusu zmierza do wykonania tego zobowiązania.

Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego jest jednym ze środków stosowanym w egzekucji należności pieniężnych. Na zajęcie wierzytelności znajdujących si...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.