Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , JPK

3 września 2017

Faktura od podatnika wykreślonego z rejestru podatników VAT na podstawie art. 96 ustawy o VAT

0 1946

Otrzymałem wezwanie do urzędu w sprawie ujęcia w ewidencji JPK_VAT faktur od kontrahenta, który nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT (wykreślony z urzędu z rejestru VAT na podstawie art. 96 ustawy na dzień wystawienia faktury). Faktura opiewa na bardzo dużą kwotę, a usługa została faktycznie przez niego wykonana. Czy jest możliwość przywrócenia rejestracji na VAT bym mógł jednak odliczyć VAT z tej faktury.

ODPOWIEDŹ

Jeżeli w toku prowadzonych przez urząd czynności sprawdzających przedsiębiorca udowodni, że był czynnym podatnikiem i wykonywał czynności opodatkowane oraz usunie braki tj. w przypadku niezłożenia deklaracji pomimo takiego obowiązku, niezwłocznie złoży w urzędzie skarbowym brakujące deklaracje i uiści należny podatek, wtedy naczelnik urzędu przywróci zarejestrowanie takiego podatnika jako podatnika VAT czynnego i wówczas nie będzie przeszkód do odliczenia podatku naliczonego

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa podatnicy podatku od towarów i usług, prowadzący ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług przy użyciu programów komputerowych, mają obowiązek co miesiąc przekazywać za pomocą środków komunikacji elektronicznej Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informację o prowadzonej ewidencji JPK_VAT.

Pliki przesyłane są w terminie do 25 dnia następnego miesiąca ze wskazaniem miesiąca, którego informacja dotyczy. W ramach elektronicznej weryfikacji plików JPK_VAT Ministerstwo Finansów poinformowało, że w wyniku kontroli plików JPK_VAT ujawniono przypadki uwzględniania nabyć z faktur wystawionych przez podmioty, które nie posiadają statusu czynnego podatnika VAT.

Podmioty u których stwierdzono tego typu nieprawidłowości bezwzględnie podlegają weryfikacji ze strony urzędów skarbowych. Czynnościom sprawdzającym podlegają obie strony transakcji. W przypadku gdy podatnik stwierdzi, że błędnie/omyłkowo dokonał odliczenia VAT - skoryguje deklarację i ponownie prześle skorygowany również plik JPK_VAT.

Nie zawsze jednak przedsiębiorca jest zmuszony do korygowania zapisu ewidencji. Inaczej bowiem wygląda sytuacja, gdy kontrahent nie miał wiedzy, że na dzień wystawienia faktury był wykreślony z rejestru podatników VAT czynnych, a np. usługa została w rzeczywistości wykonana. Wówczas istnieje możliwość przywrócenia jako podatnika VAT czynnego.

Podstawą do wykreślenia podatnika z rejestru podatników VAT czynnych bez konieczności zawiadamiania o tym podatnika jest, zgodnie z art. 96 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, powzięcie przez naczelnika urzędu skarbowego informacji, że:

  1. podatnik nie istnieje lub

  2. mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się

  3. dane podane w zgłoszeniu rejestracyjnym okażą się niezgodne z prawdą, lub

  4. podatnik albo jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania naczelnika urzędu skarbowego, naczelnika urzędu celno--skarbowego, dyrektora izby administracji skarbowej lub Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Wykreśleniu z urzędu z rejestru jako podatnik VAT podlega także podatnik, który:

  1. zawiesił wykonywanie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.