Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI

5 września 2013

Interpelacja dotycząca opodatkowania VAT komputerów przenośnych dla szkół

0 951

Odpowiedź na interpelację (nr 18265) do ministra finansów z dnia 11 lipca 2013 roku w sprawie spójności polityki rządu na przykładzie VAT na komputery przenośne dla szkół

Szanowny Panie Premierze

W polityce Ministerstwa Edukacji Narodowej duży nacisk kładzie się na cyfryzację procesu edukacyjnego z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu elektronicznego, w tym przede wszystkim w komputery przenośne - laptopy. Jednym z elementów tej polityki jest przyjęcie przez Radę Ministrów uchwały w sprawie rządowego rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych ˝Cyfrowa szkoła˝. A więc jest to jasny kierunek polityki rządu w tym zakresie.

Tymczasem polityka fiskalna, również tego samego rządu, którego jest Pan wicepremierem i ministrem finansów, idzie w przeciwnym kierunku. Otóż paradoksem jest sytuacja, w której komputery stacjonarne sprzedawane szkołom mają zerową stawkę VAT, natomiast na komputery przenośne nałożona jest stawka VAT 23%. Potwierdzeniem takiej sytuacji jest interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie, nr IPPP2/443-1213/12-2/RR, a także interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu, nr ILPP2/443-704/12-4/MN. Komputer przenośny spełnia te same zadania, co komputer stacjonarny, tyle że jest łatwiejszy w użytkowaniu.

Zdajemy sobie sprawę, że jak zwykle przedstawi Pan Minister uzasadnienie tego paradoksu wymogami dyrektyw Unii Europejskiej. Jednak wydaje się, że obowiązkiem rządu, w tym również Pana Premiera, jest przede wszystkim dbanie o polski interes. A preferencyjna stawka VAT dla wszystkich komputerów (także przenośnych) dostarczanych dla szkół leży w naszym narodowym interesie. Nie zawsze wpływ do budżetu jest wystarczającym argumentem do ograniczania działań, które w dłuższej perspektywie przynoszą niewspółmiernie większe korzyści.

Stąd pytania do Pana Premiera:

  1. Jakie działania zamierza podjąć Pan Premier jako minister finansów, by zapewnić spójność polityki rządu w zakresie informatyzacji procesu edukacyjnego?

  2. Jaka jest wysokość kwoty wpływającej do budżetu państwa z tytułu nałożonego obciążenia podatkiem VAT komputerów przenośnych dostarczanych do szkół w roku 2012 i bieżącym roku?

Z poważaniem Poseł Józef Lassota oraz grupa posłów Warszawa, dnia 24 maja 2013 r.

Odpowiedź na interpelację

Szanowna Pani Marszałek

W związku z pismem z dnia 6 czerwca 2013 r., znak: SPS-023-18265/13, przy którym przekazano interpelację posła Józefa Lassoty oraz grupy posłów w sprawie spójności polityki rządu, na przykładzie VAT na komputery przenośne dla szkół, pragnę uprzejmie przedstawić następujące stanowisko.

Odnosząc się do kwestii opodatkowania VAT dostaw sprzętu komputerowego, należy na wstępie wyjaśnić, że zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 w zw. z załącznikiem nr 8 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) opodatkowaniu stawką 0% podlegają (po spełnieniu określonych warunków) dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych oraz dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym, tj.:

  1. jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych,

  2. drukarki,

  3. skanery,

  4. urządzenia komputerowe do pism Braille’a (dla osób niewidomych i niedowidzących),

  5. urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

Załącznik ten, stanowiący zamknięty katalog towarów, nie wymienia jednak komputerów przenośnych...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.