Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

8 sierpnia 2013

Interpelacja w sprawie likwidacji zwrotu VAT na materiały budowlane

0 792

Odpowiedź na interpelację (nr 18192) do ministra finansów z dnia 11 lipca 2013 roku w sprawie planów zniesienia możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT na materiały budowlane

Szanowny Panie Ministrze!

Według dostępnej nam wiedzy przyszłoroczne wydatki na materiały budowlane nie będą już podlegać częściowemu zwrotowi podatku VAT. Zatem osoby, które indywidualnie budują lub remontują domy, będą mogły odzyskać część wydatków, jeżeli poniosą je jeszcze w tym roku kalendarzowym.

Naszym zdaniem taka zmiana przyczyni się do rozwoju szarej strefy na rynku materiałów budowlanych w Polsce. Z całą pewnością będzie o wiele mniej osób, które będą kupować materiały budowlane na fakturę. Zmiana ta może również spowodować dalszy regres jakości wyrobów spowodowany mniejszym zbytem i przychodami producentów chcących utrzymać się na rynku.

 Zaznaczyć należy to, iż Polska z powodzeniem eksportuje do UE wyroby z tzw. górnej półki, czyli zaawansowane technologicznie, wśród nich okna, instalacje wodno-kanalizacyjne, materiały izolacyjne, w tym styropian i wełnę mineralną.

 W związku z powyższym zwracamy się do Pana ministra z następującym pytaniem: Czy rząd nie obawia się realnej możliwości wzrostu szarej strefy, czyli zakupów bez faktur, w związku z odejściem od możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT na materiały budowlane w 2014 r.?

Z należnymi wyrazamiPosłowie Bogdan Rzońca i Jan WarzechaJasło, dnia 22 maja 2013 r.

Odpowiedź na interpelację

W związku z przekazaną przy piśmie z dnia 1 czerwca 2013 r., nr SPS-023-18192/13, interpelacją panów posłów Bogdana Rzońcy i Jana Warzechy w sprawie planów zniesienia możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT na materiały budowlane uprzejmie informuję, iż stanowisko wobec tej kwestii zostało przedstawione w odpowiedzi na interpelację panów posłów przesłaną przy piśmie Marszałka Sejmu z dnia 24 kwietnia 2013 r., nr SPS-023-16972/13. Przedmiotowa odpowiedź uwzględniała opinię ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Nie chcąc w całości powtarzać tez zawartych w odpowiedzi na wcześniejszą interpelację, chciałbym przypomnieć, że system zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym od samego początku pomyślany był jako rozwiązanie czasowe, które zostało następnie bezterminowo przedłużone. W kontekście obecnej sytuacji ekonomicznej oraz stanu finansów publicznych rząd uważa, że korzyści związane z funkcjonowaniem systemu nie są na tyle istotne, aby zrównoważyć koszty dla budżetu przekraczające w ostatnich kilku latach kwotę 1 mld zł rocznie. Oszczędności budżetowe związane z wygaszeniem systemu pozostaną w dużej części zagospodarowane w ramach polityki mieszkaniowej państwa, w tym przeznaczone na realizację nowego programu „Mieszkanie dla młodych” wprowadzanego ustawą o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych przyjętą przez Radę Ministrów w dniu 14 maja 2013 r. i aktualnie znajdującą się w Sejmie RP. Środki te będą kierowane do docelowej grupy beneficjentów w sposób bardziej precyzyjny w celu realizacji dokładnie określonych przez ustawodawcę priorytetów.

Należy podkreślić, że projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych wygaszający ten mechanizm umożliwia inwestorom indywidualnym zachowanie praw nabytych. Zatem osoby, które zdecydowały się na podjęcie inwestycji budowlanych i zakup materiałów budowlanych do końca 2013 r., będą mogły skorzystać z możliwości odzyskania części wydatków zgodnie ze schematem przedstawionym w projekcie ustawy. Faktury dokumentujące poniesienie wydatków na cele związane z budownictwem mieszkaniowym w 2013 r. będą mogły być przedstawione do zwrotu części wydatków nawet do końca 2018 r.

Wygaszenie systemu nie odbierze inwestorom indywidualnym całkowitej możliwości skorzystania z obniżonej stawki podatku VAT na zakup materiałów budowlanych, z tym że odbywać się to będzie w sposób pośredni. Należy bowiem podkreślić, że w dalszym ciągu do usług przedsiębiorstw zajmujących się pracami wykonawczymi i remontowymi w zakresie społecznego budownictwa mieszkaniowego stosowana będzie stawka podatku VAT w wysokości 8%. Preferencja ta w całości dotyczy inwestycji realizowanych w mieszkaniach o powierzchni do 150 m2 i domach jednorodzinnych o powierzchni do 300 m2. Prawdopodobnie zmieni się tylko organizacja danego przedsięwzięcia remontowego. Zakupu materiałów budowlanych dokona firma wykonawcza (a nie zamawiający usługę), która rozliczy podatek VAT i wystawi fakturę za wykonawstwo, stosując obniżoną z tego tytułu stawkę podatku. Skorzysta na tym osoba fizyczna decydująca się na usługi firmy oferującej np. prace wykończeniowe. Może to dotyczyć przedsięwzięcia dotyczącego np. montażu okien czy paneli podłogowych, gdzie zakup towarów i usługa montażowa objęte są tą samą obniżoną stawką podatku VAT. Taki schemat realizacji remontów wpłynie pozytywnie na b...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.