Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

18 kwietnia 2013

Interpelacja w sprawie zrównania stawek podatku VAT dla książek z papieru i elektronicznych

0 892

Odpowiedź na interpelację (nr 15106) do ministra finansów z dnia 1 marca 2013 roku w sprawie zrównania stawek podatku VAT dla książek z papieru i elektronicznych. 

Szanowny Panie Ministrze!

Z danych Biblioteki Narodowej wynika, iż 56% Polaków nie czyta żadnej książki w ciągu roku. Liczby te niepokoją, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę zależność między kreatywnością społeczną i innowacyjnością a poziomem czytelnictwa. Wprowadzone na rynek e-booki szybko stały się popularną – zwłaszcza wśród młodzieży – formą zastępowania książki papierowej elektroniczną. Stało się tak głównie ze względu na komfort korzystania z wersji elektronicznej lektury oraz szybszego dostępu do niej, ale również z powodu zmian kulturowych i technologicznych zachodzących w społeczeństwie.

Podatek od wartości dodanej na książki w tradycyjnej formie wynosi obecnie 5%, natomiast książki wydawane w formie elektronicznej obowiązuje 23-procentowa stawka VAT. Tak duża różnica pomiędzy stawkami jest niezrozumiała zarówno dla czytelników, których zniechęca do sięgania po ebooki, jak i dla wydawców, dla których ubiegły rok skończył się spadkiem przychodów.

W związku z tym zwracam się do Pana Ministra z pytaniem, czy Ministerstwo Finansów planuje zrównanie stawek VAT dla książek z papieru i elektronicznych.

Z poważaniem

Poseł Krzysztof Kwiatkowski

Warszawa, dnia 1 marca 2013 r.

Odpowiedź na interpelację:

Szanowna Pani Marszałek!

W związku z pismem z dnia 6 marca 2013 r., nr SPS-023-15106/13, przy którym przesłana została interpelacja pana posła Krzysztofa Kwiatkowskiego w sprawie zrównania stawek podatku VAT mających zastosowanie do książek utrwalonych na fizycznych nośnikach oraz stawek do książek elektronicznych (e-booków), uprzejmie wyjaśniam.

Na gruncie przepisów dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.) dostawa towarów i świadczenie usług podlegają, co do zasady, opodatkowaniu według stawki podstawowej. Jednakże na mocy art. 98 ust. 2 tej dyrektywy państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę VAT w odniesieniu do towarów i usług wymienionych w załączniku III do dyrektywy. W pkt 6 ww. załącznika zostało wymienione dostarczanie książek oraz podobnych materiałów drukowanych. Polska zaimplementowała powyższe uregulowania do prawa krajowego w art. 41 ust. 2a ww. ustawy, zgodnie z którym dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%. Na podstawie tego przepisu do katalogu towarów opodatkowanych stawką podatku 5% zostały zaliczone m.in. książki drukowane, książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach, oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN (poz. 32 i 33 załącznika nr 10).

Wskazać jednak należy, iż powyższy katalog nie obejmuje kategorii książek udostępnianych drogą elektroniczną, do opodatkowania których zastosowanie ma podstawowa stawka podatku w wysokości 23%. Należy jednocześnie podkreślić, iż na mocy dyrektywy Rady 2008/8/WE z dnia 12 lutego 2008 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do miejsca świadczenia usług (Dz. Urz. UE L 44 z 20.02.2008, str. 11) do ww. art. 98 ust. 2 dyrektywy 2006/112/WE zostało wprowadzone zastrzeżenie, iż „stawki obniżone nie mają zastosowania do usług świadczonych drogą elektroniczną”. Z kolei zgodnie z art. 7 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2011, str. 1) do usług świadczonych drogą elektroniczną, o których mowa w dyrektywie 2006/112/WE, należą usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektro...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.