Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jak zmienić formę opodatkowania na CIT estoński przed upływem roku podatkowego?

Artykuły | 6 marca 2024 | NR 1
0 90

Spółka z o.o. postanowiła, że od 1 kwietnia 2024 r. zmieni formę na opodatkowanie ryczałtem (CIT estoński) – zmiana formy opodatkowania nastąpi przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami spółka musi poinformować naczelnika właściwego urzędu skarbowego oraz na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. Czy zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem podatnik jest obowiązany złożyć po zamknięciu ksiąg rachunkowych oraz sporządzeniu sprawozdania finansowego zgodnie z przepisami o rachunkowości? Czy dopuszczalne jest złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem przed zamknięciem ksiąg rachunkowych oraz sporządzeniem sprawozdania finansowego zgodnie z przepisami o rachunkowości?

Odpowiedź

Podatnicy składający zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem przed upływem przyjętego przez nich roku podatkowego są obowiązani, na podstawie art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, złożyć omawiane zawiadomienie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym są opodatkowani ryczałtem. Norma prawna zawarta w treści art. 28j ust. 5 u.p.d.o.p. dopuszcza sytuację, w której podatnik najpierw złoży powyższe zawiadomienie, a dopiero później zamknie księgi rachunkowe na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem oraz sporządzi sprawozdanie finansowe za rok podatkowy poprzedzający pierwszy rok opodatkowania ryczałtem.

Uzasadnienie

Wątpliwości, o których mowa w zadanym pytaniu, mają praktycznie wszystkie spółki, które podjęły decyzję o zmianie formy opodatkowania na ryczałt w trakcie roku podatkowego.
W myśl art. 28j ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik może wybrać opodatkowanie ryczałtem również przed upływem przyjętego przez niego roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. W tym przypadku księgi rachunkowe otwiera się na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem.

Ważne!
Jednym z warunków opodatkowania ryczałtem jest złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem – art. 28j ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p.

Problem „techniczny” związany z wykładnią normy prawnej zawartej w art. 28j ust. 5 ww. ustawy, w związku z wyborem ryczałtu, sprowadza się do ustalenia, czy zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem należy dokonać po zamknięciu ksiąg rachunkowych oraz sporządzeniu sprawozdania finansowego, czy też dopuszczalne jest złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem przed zamknięciem ksiąg rachunkowych oraz sporządzeniem sprawozdania finansowego.
Wątpliwości tej nie wyjaśniły interpretacje wydawane przez Dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej.
W celu ostatecznego rozwiązania problemu Minister Finansów wydał 25 stycznia 2024 r. interpretację ogólną w sprawie składania zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego.
Według tej interpretacji art. 28j ust. 5 u.p.d.o.p. stanowi, że zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdania finansowego musi nastąpić na zasadach określonych przepisami o rachunkowości. Zatem aby dokonać prawidłowej wykładni treści art. 28j ust. 5 u.p.d.o.p., konieczna jest interpretacja przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości w zakresie zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz sporządzenia sprawozdania finansowego. Istotne znaczenie w analizowanym przypadku mają terminy określone w ustawie o rachunkowości na dokonanie czynności wymaganych przez art. 28j ust. 5 u.p.d.o.p. 
Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 7 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3–3d, na inny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami – nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia zaistnienia zdarzenia. Natomiast jeśli chodzi o sporządzenie sprawozdania finansowego, to zgodnie z art. 52 ust. 1 w zw. z ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki zapewnia sporządze...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.