Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , JPK

27 maja 2016

Jednolity Plik Kontrolny w firmach i gminach

0 1000

Od kiedy JPK będzie obowiązywał gminy oraz czy stosowanie JPK przez małe i średnie firmy jest obligatoryjny czy fakultatywny od 1 stycznia 2017 roku?

UWAGA: zmiany dokonane ustawą z dnia 13 maja 2016 roku o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, nieco zmodyfikowały terminy i obowiązek związany z JPK, które nie zostały uwzględnione w poniższej poradzie, zatem odsyłamy do aktualnego opracowania: Nowe przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego.

ODPOWIEDŹ

W myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej tylko duże przedsiębiorstwa od 1 lipca bieżącego roku objęte zostaną obowiązkiem wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego, o którym mowa w art. 193a Ordynacji podatkowej.

Mali i średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, do czerwca 2018 roku dane będą przekazywać fakultatywnie. Od 1 lipca 2018 będą objęci obowiązkiem wysyłania JPK czyli obligatoryjnie.

Ustawodawca nie wyłączył gmin z tego obowiązku.

UZASADNIENIE

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 lipca 2016 roku art. 193a ustawy Ordynacja podatkowa, w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.

(Struktura logiczna postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, z uwzględnieniem możliwości wytworzenia jej z programów informatycznych używanych powszechnie przez przedsiębiorców oraz automatycznej analizy danych, jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach internetowych Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) w zakładce „Administracja Podatkowa”/ „Działalność”.

Zgodnie z art.29 ustawy z dnia 10 września 2015 roku o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw mali i średni przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej będą mieli obowiązek przekazania takiego pliku dopiero od 1 lipca 2018 roku. Do 30 czerwca 2018 roku będą mogli przekazać taki plik, ale nie będą musieli tego robić.

Powyższe przepisy od 1 lipca 2016 roku dotyczyć będą zatem tylko dużych przedsiębiorców, o których mowa w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 105 i 106 w/w ustawy za małego przedsiębiorcę, uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sum...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.