Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

4 marca 2015

Korekta faktury dokumentującej otrzymane wadium w sytuacji odstąpienia oferenta od zawarcia umowy kupna-sprzedaży

0 800

W sytuacji odstąpienia oferenta od zawarcia umowy kupna-sprzedaży Miastu będzie przysługiwało prawo do korekty faktury dokumentującej otrzymane wadium do zera, a w konsekwencji do korekty deklaracji za okres, w którym uzyska potwierdzenie odbioru przez oferenta faktury korygującej.

Stanowisko Dyrektora izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 14 stycznia 2015 roku nr IBPP1/443-1312/14/AW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciło się Miasto, czynny podatnik podatku od towarów i usług, które w drodze przetargu sprzedaje lub oddaje w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowe. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie przez oferentów wadium. Wadium wpłacane jest na konto depozytowe Miasta i traktowane jest, jako zabezpieczenie właściwego przebiegu przetargu i wykonania umowy przez wyłonionego nabywcę.

W momencie rozstrzygnięcia przetargu, tzn. z chwilą wyboru i zatwierdzenia oferenta, jego wadium zostaje zaliczone na poczet ceny nabycia nieruchomości lub pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej. Kwota wadium jest traktowana jako zaliczka na poczet ceny nabycia. Na zaliczkę Miasto wystawia fakturę oraz odprowadza podatek należny w rozliczeniu za miesiąc, w którym został rozstrzygnięty przetarg. Wadia pozostałych oferentów zostają im zwrócone.

W przypadku, gdy po rozstrzygnięciu przetargu, tj. po wystawieniu faktury na zaliczkę oraz odprowadzeniu do Urzędu Skarbowego VAT należnego od zaliczki, nie doszłoby do podpisania aktu notarialnego z winy oferenta, wadium nie będzie stanowić zaliczki na poczet ceny zakupu nieruchomości lub przyjęcia w użytkowanie wieczyste, lecz będzie pełnić rolę odszkodowawczą i nie będzie podlegać zwrotowi.

W związku z powyższym Miasto zwróciło się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w związku z odstąpieniem oferenta od zawarcia umowy kupna-sprzedaży, Miasto będzie miało prawo do korekty do „zera” faktury wystawionej na zaliczkę (wadium), a po uzyskaniu od oferenta potwierdzenia otrzymania faktury korygującej będzie miało prawo do ujęcia korekty w odpowiedniej deklaracji VAT.

Odpowiedź Dyr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.