Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

1 czerwca 2018

Korekta odliczonego podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia wykorzystania lokalu

0 1043

Podatnik wybudował budynek w zabudowie szeregowej na sprzedaż. Podczas budowy odliczał VAT od materiałów i usług. Na dzień dzisiejszy zostało mu jedno mieszkanie, które Podatnik planuje wynająć aby nie stało puste. Czy w tym wypadku następuje zmiana przeznaczenia lokalu i zgodnie z art.91 ust.2 powinien dokonać korekty podatku naliczonego w wysokości 1/10 aż do końca okresu korekty? Czy też będzie to raczej zmiana przeznaczenia towarów i usług nabywanych do wytworzenia tych towarów zgodnie z art.91 ust.7d i w miesiącu wynajęcia mieszkania powinien skorygować jednorazowo cały podatek, który odliczył? Czy w tym wypadku jeśli np. po roku sprzeda jednak to mieszkanie to ma prawo do ponownej jednorazowej korekty podatku naliczonego?

ODPOWIEDŹ

Zdaniem Redakcji, w opisanym przypadku, mamy do czynienia ze zmianą przeznaczenia lokalu, tak więc korekty podatku naliczonego, należy dokonać w oparciu o art. 91 ust. 2 ustawy.

UZASADNIENIE

W myśl art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu.

Zgodnie z ust. 7 cytowanego artykułu, przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. W przypadku towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych, których wartość początkowa przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3 (art. 91 ust. 7a ustawy). Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.

Zatem, w przypadku nieruchomości korekty dokonuje się w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Korekta w danym roku wyniesie więc 1/10 (w przypadku nieruchomości) podatku odliczonego przy nabyciu lub wytworzeniu środka trwałego.

Natomiast w myśl art. 91 ust. 7d w przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 lutego 2017 r. sygn. akt I FSK 964/15 wypowiedział się w podobnej, jak przytoczona w pytaniu Czytelnika sprawie. Wyrok dotyczył sytuacji, gdy do czasu zakończenia budowy budynku i po oddaniu go do użytkowania i wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych, wnioskodawcy przysługiwało pełne prawo do obniżenia podatku należnego, ponieważ budowany był budynek biurowo-mieszkalny przeznaczony w części na własną działalność, a w części na sprzedaż, czyli cała inwestycja służyć miała do wykonywania czynności opodatkowanych. Jednak po oddaniu budynku do użytkowania nastąpiła częściowa zmiana jego przeznaczenia, część mieszkań z planowanej sprzedaży przeznaczono na wynajem. W tym stanie faktycznym NSA uznał, że powstał obowiązek dokonania korekty, o której mowa w art. 91 ust. 7a ustawy na zasadach określonych w art. 91 ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3 ustawy. Stwierdził, że w przedmiotowej sprawie nastąpiła zmiana przeznaczenia części budynku (mieszkań) z planowanej sprzedaży (czynności opodatkowanej) na wynajem (czyli na czynności zwolnione z opodatkowania). „Nastąpiło to już po zakończeniu inwestycji, uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku usługowo-mieszkalnego wraz z infrastrukturą techniczną i zaliczeniu budynku usługowo-mieszkalnego do środków trwałych podlegających amortyzacji. Nie ulega zatem żadne...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.