Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

1 września 2013

Korekta podatku naliczonego po rezygnacji ze statusu rolnika ryczałtowego

0 749

Na skutek rezygnacji ze statusu rolnika ryczałtowego istnieje możliwość skorygowania odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu maszyn i realizacji inwestycji w okresie korzystania ze zwolnienia, gdyż wydatki te od dnia 1 września 2010 roku służą działalności rolniczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 29 lipca 2013 roku nr IPTPP4/443-313/13-2/ALN.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Rolnik, który od 1982 roku prowadzi wraz z żoną działalność gospodarczą w formie gospodarstwa rolnego głównie zajmującego się hodowlą trzody chlewnej. Do września 2010 roku posiadał status rolnika ryczałtowego i korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Z dniem 1 września 2010 roku stał się czynnym podatnikiem podatku VAT wybierając miesięczne rozliczenie podatku VAT. Rolnik w okresie korzystania ze zwolnienia zakupił ciągnik rolniczy oraz wybudował chlewnię. Jednocześnie nadmienił, że kilka faktur VAT jest wystawionych na jego oraz żony imię i nazwisko. Zakupione składniki zostały zaliczone do środków trwałych i od września 2010 roku są amortyzowane zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ciągnik rolniczy i budynek chlewni Rolnik wykorzystuje i będzie bezterminowo wykorzystywał tylko i wyłącznie do prowadzenia działalności rolniczej, tj. do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym Rolnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w oparciu o art. 91 ust. 2 ustawy o VAT będzie mógł złożyć korekty deklaracji VAT-7 do miesiąca stycznia za lata 2011-2013 i odliczyć w nich VAT zawarty w fakturach zakupu ciągnika oraz w fakturach, dokumentujących poniesione nakłady na budowę chlewni, również w fakturach wystawionych łącznie na obojga małżonków i czy będzie miał prawo do korekty VAT od wartości chlewni w styczniu roku 2014 i 2015.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy podkreślił, iż obowiązująca ustawa o podatku od towarów i usług zawiera pewne szczególne rozwiązania dotyczące podatników, którzy prowadzą gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie. Wówczas bowiem za podatnika jest uważana osoba, która składa zgłoszenie rejestracyjne.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzają jednocześnie zasadę, że do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego uprawniona jest tylko i wyłącznie jedna osoba fizyczna spośród tych, które prowadzą wspólne gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie. Dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego skutkuje tym, że faktury dotyczące tego gospodarstwa będą wystawiane na tę właśnie osobę, która dokonała zgłoszenia rejestracyjnego. Jednocześnie ta sama osoba występować będzie w roli zbywcy przy sprzedaży produktów rolnych, bądź też usługodawcy przy świadczeniu usług rolniczych.

Uwzględniając przytoczone regulacje, stwierdzić należy, iż w sytuacji gdy Rolnik złożył zgłoszenie rejestracyjne dla potrzeb podatku od towarów i usług w ramach prowadzonego wraz z żoną gospodarstwa rolnego, aby przysługiwało Jemu prawo do odliczenia podatku naliczonego, oprócz obligatoryjnego warunku związku dokonanych zakupów z czynn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.