Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

1 listopada 2013

Korekta podatku z tytułu niedoborów zawinionych

0 748

Otrzymałem protokół kontroli z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie uznano protokołu strat za grudzień 2012 (stwierdzono, że niedobory powstały w wyniku mojego zaniedbania). W związku z ustaleniami zwiększono dochód o kwotę 5000 zł netto. Czy mam również obowiązek dokonania korekty deklaracji VAT-7? Cały czas mam VAT do przeniesienia, czy powinienem zrobić korektę deklaracji za grudzień 2012 i z kolejne miesiące roku 2013 roku aż do chwili obecnej?

ODPOWIEDŹ

W przypadku wystąpienia niedoborów, które powstały w wyniku Pana zaniedbania utracił Pan prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Zatem ma Pan obowiązek dokonać korekty podatku naliczonego w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym stwierdził Pan niedobór i sporządził protokół strat.

UZASADNIENIE

Co do zasady, podatnik podatku od towarów i usług ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, pod warunkiem, że nabycie towarów i usług zostało dokonane z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej. Zasada ta wynika wprost z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). Jeżeli podatnik skorzystał z tego prawa, a następnie nastąpiła zmiana przeznaczenia i nie dochodzi do wykorzystania nabytych towarów do działalności opodatkowanej, jest on zobowiązany do dokonania korekty uprzednio odliczonej kwoty podatku. Zgodnie z art.91 ust.7d ustawy o VAT korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.

W opisanym przez Pana przypadku niezbędne jest ustalenie czy powstanie niedoborów w wyniku zaniedbania z Pana strony rodzi konsekwencje w postaci obowiązku dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku od towarów i usług. Należy zauważyć, że żaden z przepisów ustawy o VAT nie zawiera zapisów, które wprost regulowałyby obowiązek dokonywania korekty w przypadku niedoborów. Problem ten wielokrotnie rozstrzygały jednak zarówno organa podatkowe jaki i sądy administracyjne, uznając, że w przypadku niedoborów zawinionych podatnik ma obowiązek korekty odliczonego VAT. Taki pogląd wyraził między innymi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 19 stycznia 2012 roku o sygnaturze akt I SA/Rz 785/11. We wskazan...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.