Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Gmina od 1 stycznia 2018 roku zaczęła odliczać podatek VAT naliczony za pomocą proporcji (art. 86 pkt 2a) oraz współczynnika struktury (art. 90 pkt 2). Odliczamy VAT m.in. od faktur dotyczących środków trwałych takich jak budowa sieci kanalizacji sanitarnych, budowa sieci wodociągowych oraz zakupu agregatu. Jakie korekty należy wykonać dla zakończonego 2018 roku podatkowego?

ODPOWIEDŹ

Gmina będzie zobowiązana do zrobienia rocznej korekty podatku naliczonego w deklaracji VAT składanej za styczeń 2019 roku.

UZASADNIENIE

Gmina nabywa towary i usługi dla celów związanych z działalnością gospodarczą i innych, pozostających poza zakresem tej działalności (cele statutowe).

W sytuacji, gdy przypisanie tych zakupów w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe, w celu obliczenia wartości podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zobowiązana jest do ustalenia prewspółczynnika wskazanego w art. 86 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie może w tej działalności gospodarczej wykonywać czynności, w związku z którymi przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego (podlegające opodatkowaniu VAT) oraz czynności, w związku z którymi prawo takie jej nie przysługuje (czynności zwolnione od podatku). W takim przypadku stosuje do odliczenia podatku naliczonego proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o VAT.

W konsekwencji, po zakończeniu roku 2018 w deklaracji składanej za pierwszy okres rozliczeniowy 2019 roku, Gmina będzie zobowiązana dokonać rocznej korekty.

Należy to zrobić w dwóch krokach:

  1. Uwzględnić korektę podatku naliczonego związanego z działalnością gospodarczą na zasadach wynikających z art. 90c ustawy o VAT, który stanowi, iż w przypadku nabytych towarów i usług, w odniesieniu do których kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie z art. 86 ust. 2a, po zakończeniu roku podatkowego, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku odliczonego przy ich nabyciu, uwzględniając dane dla zakończonego roku podatkowego. Przepisy art. 91 ust. 2-9 stosuje się odpowiednio. Dokonując korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik może przyjąć inny sposób okreś...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.