Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

30 czerwca 2013

Korekta VAT z tytułu zawinionych niedoborów

0 779

Sporządziłem w mojej firmie remanent towarów, który wykazał zawinione niedobory. Czy muszę skorygować VAT naliczony? Jeżeli tak to jakie dokumenty powinny zostać sporządzone w związku z korektą? Czy VAT naliczony z tego tytułu będzie kosztem uzyskania przychodu?

ODPOWIEDŹ

Tak, w sytuacji wystąpienia zawinionych niedoborów VAT powinien zostać skorygowany i stanowić będzie koszt uzyskania przychodów.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo odliczenia od podatku należnego kwot podatku naliczonego przy ich zakupie. Zgodnie z art.86 ust.2 pkt 1 lit.a ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot określonych w otrzymanych przez podatnika fakturach dokumentujących zakup towarów lub usług.

Jeżeli w wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji stwierdzono niedobór nabytych towarów, to nie zostaną one wykorzystane do wykonania czynności opodatkowanych. Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług jak i rozporządzenia wykonawcze do ustawy nie regulują tej kwestii. Dlatego też należy odnieść się do prawa unijnego. 15 stycznia 1998 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał orzeczenie w sprawie C-37/95 Belgische Staat przeciw Ghent Coal Terminal NV, zgodnie z którego tezą, jeżeli nabycie towarów i usług zostało dokonane z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej ale z powodów pozostających poza kontrolą podatnika, nie wykorzystał on ich w prowadzeniu tej działalności, prawo podatnika do odliczenia zostaje zachowane. Naczelny Sąd Administracyjny opierając się między innymi na powyższym wyroku w orzeczeniu I FSK 1123/10 z 19 lipca 2011 roku stwierdził, że: jeżeli utrata przedmiotowego towaru nastąpiła z przyczyn od s...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.