Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

1 lutego 2016

Korekty związane „centralizacją” w samorządach rozliczeń w zakresie VAT

0 658

Gmina złożyła w grudniu 2015 roku (w związku z uchwałą NSA I FPS 4/15 z 26 października 2015 roku) korektę deklaracji VAT za lata 2011-2015 z tytułu budowy wodociągu, który budowała Gmina i oddała protokołem przekazania (bez żadnych umów - dzierżawy / użyczenia) swojemu zakładowi budżetowemu, który sprzedaje wodę mieszkańcom. Czy Urząd Skarbowy winien uwzględnić korekty i zwrócić podatek VAT, czy też może żądać od Gminy centralizacji wstecz ze wszystkimi jednostkami i wtedy dopiero zwróci ten podatek?

ODPOWIEDŹ

Urząd skarbowy powinien zażądać sporządzenia korekt, które uwzględnią rozliczenia wszystkich jednostek budżetowych.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że Gmina w związku z uchwałą NSA I FPS 4/15 z 26.10.2015 roku złożyła jedynie korekty z tytułu budowy wodociągu. Uchwała NSA powołuje wyrok TS UE z 29 września 2015 roku (sygn. akt C-276/14), w którym Trybunał orzekł, że gmina razem ze swoimi jednostkami organizacyjnymi jest jednym podatnikiem podatku VAT.

Samorządy mogą, zgodnie z wyrokiem TSUE, podjąć decyzję o dokonaniu korekt rozliczeń (uwzględniając model „scentralizowany”) nieobjętych przedawnieniem, przy czym - celem zachowania zasady neutralności – korekty muszą zostać sporządzone w odniesieniu do całego poprzedniego 5 letniego okresu nieobjętego przedawnieniem. Nie jest możliwe sporządzanie korekt wybiórczych, tj. tylko za wybrane przez samorządy okresy rozliczeniowe lub tylko z wybranymi jednostkami. Sporządzenie korekt musi obejmować w szczególności: skorygowanie wysokości deklarowanej sprzedaży i naby-cia, m.in. poprzez uwzględnienie obrotów wszystkich jednostek budżetowych.

Biorąc pod uwagę projekt nowej ustawy o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków europejskich przez jednostki samorządu terytorialnego oraz o zmianie ustawy o finansach publicznych mającej wejść w życie z początkiem marca (ustawa ta dostosuje przepisy do niedawnego wyroku TSUE i scentralizuje rozliczenia VAT w samorządach), w przypadku gdy składana korekta jest konsekwencją wyroku TSUE konieczna jest „wsteczna” centralizacja rozliczeń, a korektę składa się pod warunkiem:

  • a. złożenia korekt do końca 2017roku,

  • b. złożenia pisemnego oświadczenia, że korekta deklaracji jes...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.